HBOT – Możliwość wykorzystania Komory Dekompresyjnej w leczeniu udaru mózgu i rehabilitacji.

Dr. Joe Chal

Tlen jest gazem naturalnym, występującym w otaczającym nas świecie. Z każdym wdechem wchłaniamy do pluc około 21 % tlenu, ale pęcherzyki płucne absorbują tylko 6-8 %. Gaz ten jest absolutnie niezbędny do życia i leczenia. Oczyszczony tlen jest zdefiniowany jako “narkotyk” ale jest on najbardziej naturalnym ze wszystkich narkotyków. Tlen pod ciśnieniem jest wciąż tym samym gazem, ale jest w stanie bardziej wniknąć do części ciała, gdzie jest utrudniony przepływ tętnic – produkujących niedokrwienie (ischemia-utrata krwi) i niedotlenienie (hypoxia-brak tlenu}. Tlen jako życiodajny gaz może być bardzo niebezpiecznym gazem, ze względu na to iż bardzo łatwo i szybko łączy się i wchodzi w reakcje praktycznie ze wszystkim. Z tego też względu aplikowanie tego gazu w formie sprężonej powinno się odbywać bardzo rozważnie i pod nadzorem.

Kiedy pacjent oddycha czystym tlenem, czy tylko o podwyższonej wartości /nitrox/ nazywamy ten proces terapią tlenową lub hyperbarycznym leczeniem tlenowym (HBOT). Sesja Hyperbaryczna trwa od 45 do 120 minut, w tym czasie osoba -ciało jest poddane ciśnieniu powietrza równoważnego do ciśnienia nurka przebywajacego na glebokosci 15 – 20 m ( 1,5 do 2 barów).

Oprócz dodatkowego podniesienia ciśnienia tętniczego tlenu od 10 do 15 razy w stosunku do istniejacego, równoważącego normalne ciśnienie atmosferyczne /ciśnienie wywierane na ciało/, może powodować lepsze krążenie krwi, co korzystnie może wpłynąć terapeutycznie w ostrych i chronicznych stanach traumatycznych i obrzękach tkanek.

Pierwsze zastosowanie medyczne poprzez podniesienie ciśnienia powietrza zastosowano w leczeniu choroby człowieka w 1664 przez Henshaw w Anglii. Pierwsza Komora Hyperbaryczna do zbadania oddziaływań terapeutycznych skompresowanego powietrza na organizm ludzki została opisana i zbudowana przez Junod w 1834 roku. Wykorzystywano wtedy 1.50 bara ciśnienia. Junod zostosował tą metodę na sparaliżowanych pacjentach z dużymi, pozytywnymi wynikami. Niestety ta pionierska praca nie była kontynuowana aż do roku 1965, kiedy Ingevar i Lassen wykazali się pozytywnymi wynikami u 4 pacjentów z ogniskową niedokrwienia mózgu. Od tamtej pory liczne artykuły zostały opublikowane w oparciu o zastosowanie Hyperbarycznego wykorzystania skompresowanych gazów i ich wpływu na organizm ludzki.

Dr. Joe Chal w swoich badaniach naukowych poszedł nawet dalej stosując gazy zmodyfikowane jako te najbardziej przydatne w leczeniu zarówno ostrych jak i chronicznych udarow mozgu.

Solidne podstawy fizjologiczne i anatomiczne dają podstawy twierdzić, że stosowanie skompresowanego tlenu leczy ostre i przewlekłe udary mózgu i tym samym naprawia w dużym stopniu uszkodzenia /blokady/ mózgu u pojedycznych jednostek.

Autor zastrzega sobie wszystkie prawa do tego artykulu.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s