Joe Chal – „Jezus Chrystus na dnie oceanu!”

Chjristmus islandJoe Chal vel Chalubowicz

Jesus Chystus2

Chrystus z Otchłani – taka nazwa odnosi się do rzeźby z brązu Jezusa Chrystusa, wysokości 2.5 m, która spoczywa na dnie morza śródziemnego.

Oryginalna rzeźba, „Il Cristo degli Abissi” jest na Morzu Śródziemnym poza San Fruttuoso między Camogli i Portofino na włoskiej Riwierze. Która została zatopiona w wodzie w dniu 22 sierpnia 1954 na około 17 metrów głębokości.

„Il Cristo degli Abissi” został stworzony przez Guido Galletti jako pomysł włoskiego pływaka i nurka Duilio Marcante. Pomnik znajdował się w pobliżu miejsca, gdzie Dario Gonzatti zginął w 1947 roku. Był to pierwszy włoski nurek testujący eksperymentalny sprzęt do nurkowania.

Statua przedstawia Chrystusa składającego ofiarę pokoju. Jego ręce i głowa są uniesione ku powierzchni wody.

Ze względu na zwiększenie się ilości korozji i porastania skorupiakami, posąg został wyłowiony z wody i odnowiony w 2003 roku. Przy okazji kotwica również została oczyszczona i zatopiona ponownie wraz z posagiem w dniu 17 lipca 2004 roku.

Druga taka rzeźba z brązu odlana z tej samej formy spoczywa u wybrzeży St George na Karaibach. To był dar marynarki Genui za pomoc w ratowaniu załogi włoskiego statku Bianca C zniszczonego przez pożar w porcie w St George. Rzeźba została umieszczona pod wodą w dniu 22 października 1961 roku.

Trzeci brązowy posag w pierwotnej formie został przesłany do Amerykańskiego Stowarzyszenia Podwodnego w Nowym Jorku w 1962 roku. W dniu 25 sierpnia 1965 roku ponownie zatopiony jak dwa poprzednie na około 25 metrów w wodach Key Largo na Florydzie. Ten posąg znajduje się w okolicach Suchych Skał, około sześć mil na Północnym wschodzie Key Largo na rafie koralowej im. State Park. Choć pomnik waży około 400 kilogramów to jego podłoże betonowe, do którego jest umocowany na cokole waży około 10 ton.

Jestem tym szczęśliwcem, który nurkował we wszystkich tych miejscach gdzie zatopiono posągi Jezusa Chrystusa.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s