Joe Chal – Dlatego sie śmiejemy lub płaczemy?

Chjristmus island

Joe Chal vel Chalubowicz

love-a-man-who-make-you-laugh

 Śmiech to zdrowie!

Ludzie czasami śmieją się i zdarza się, że również płączą, ale rzadko zastanawiają się jak to się  dzieje i dlaczego?

Istnieje wiele procesów, które powodują takie właśnie reakcje. Kultury na całym świecie przyjęły zarówno płacz jak i śmiech jako akceptowalne zachowania. Płaczem oraz śmiechem powodują pewne procesy fizycznych i chemicznych, które kierują naszymi doznaniami. Płacz i śmiech jest pożądany dla nas, zarówno ten emocjonalny jak i fizyczny. Musimy je przeżywać, abyśmy mogli funkcjonować w świecie i społeczeństwie.

Płacz jest bardziej skomplikowanym procesem, niż mógłby się na początku wydawać. Przede wszystkim, istnieją trzy rodzaje łez.

Podstawowe łzy, które mają za zadanie utrzymać nasze oczy stale nawilżone.

Refleksyjne łzy wydzielane są kiedy nasze oczy się zirytowały np; podczas krojenia cebuli lub gdy coś dostaje się do naszych oczu.

Trzeci rodzaj łzawienia to wydzielania płynów z gruczołów łzowych, gdy organizm reaguje emocjonalnie na coś lub w związku z czymś.

Każdy z tych rodzajów łzawienia powoduje, że  gruczoły wydzielają różne ilości białek chemicznych i hormonów. Naukowcy odkryli, że emocjonalne łzy zawierają większe ilości manganu i hormonu prolaktyny, a to przyczynia się do redukcji obu tych związków w organizmie, co z kolei może doprowadzić do rożnych form depresji. Wielu ludzi uważa, że ​​płacz faktycznie uspokaja ich po momentach zdenerwowania i dzieje się to ze względu na chemikalia i hormony, które są uwalniane wraz z łzami.

Jak my faktycznie płaczemy?

Psychiczne czy emocjonalne łzy wymagają reakcji emocjonalnych aby mogły aktywować wydzielanie się łez. Ta reakcja może być spowodowana przez źródła zewnętrzne, jak ból czy stracona miłość itd., lub z wewnętrznego źródła jak uświadomienie sobie własnego losu życia i innych. Gdy emocje wpływają na nas, system nerwowy stymuluje nerw czaszkowy, w mózgu, a ten wysyła sygnały do ​​neuroprzekaźników gruczołów łzowych. Największy gruczoł łzowy wytwarza łzy wzruszenia i refleksu. Wiele osób uważa, że ​​nasze ciało w czasie emocjonalnego stresu podczas płaczu wyzwala dość znaczne ilości substancji chemicznych i hormonów abyśmy mogli wrócić do stabilnego stanu.

Istnieje wiele powodów kulturowych, dla których całe społeczeństwo wprawia się w stan płaczu. Pierwszym akceptowalnym powodem do płaczu jest chyba śmierć.

Często wierzono, że jeśli ktoś nie płacze, to poprzez cierpienie nie uwalnia się od wewnętrznego bólu i stresu. Doświadczenia w życiu i miłości są innymi powodami i społeczeństwo zaakceptowało nasz płacz. Kobietom tradycyjnie została dopisana rola grupy żałobnej i płączącej, ale korzyści związane z płaczem zdają się sugerować, że mężczyźni powinni płakać więcej. Kultura na całym świecie domaga się wręcz obowiązku aby obywatele pogrążali się w smutku na pokaz solidarności w związku z jakimiś obchodami czy rocznicami. Każda kultura /ta pisana czy tradycyjna/ określa, kiedy i gdzie jest to dopuszczalne aby płakać. Kultury, w niektórych częściach świata, czasem określają długość płaczu w żałobie. Na przykład, w kulturze słowiańskiej, były i są wynajmowane płaczki, które płakały po śmierci członka rodziny aż do pochowku przez kilka dni..

Tak jak płacz, śmiech jest również akceptowanym kulturowo sposobem wyrażania stanów emocjonalnych z różnych powodów. Często zdarza się w miejscu gdzie człowiek żyje, ze coś może być zabawne tam i tylko ich może wprawiać w śmiech. To może nie być śmieszne nigdzie indziej na świecie. Ponadto, ich kultura i społeczność mogą dyktować, co jest odpowiednie do śmiechu, a co nie jest. Ludzie często powtarzają: „Śmiech to zdrowie” i nie są zbyt daleko od prawdy. Kiedy się śmiejemy, organizm wprawia mimikę twarzy i nas w nietypowe gesty i dźwięki, powodując, że cały nasz organizm relaksuje się i odpoczywa podczas śmiechu. Przepona brzucha, układ oddechowy, twarz, ręce i nogi wraz z wszystkimi mięśniami pleców są wprawiane w rodzaj fizycznego ćwiczenia.

Naukowcy odkryli, że:

Śmiejąc się sto razy jest równoznaczne z dziesięcioma minutami treningu wioślarskiego, lub piętnaście minut jazdy na rowerze. Śmiech pomaga gojeniu się w organizmie poprzez obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie przepływu krwi. Kiedy śmiejemy się wzrasta ilość limfocytów T, które niszczą nowotwory i ograniczają wzrost wirusów i więcej uwalnianego jest interferonu gamma (w chorobie atakującej białko). Stwierdzono, że śmiech zmniejsza ilości hormonów stresu i pomaga sprostać życiu każdemu z nas w łatwiejszy sposób. Kiedy inni śmiają się /a czasami śmiech może być „zaraźliwy”/ często się zdarza tak, że nagle wszyscy wokół zaczynają się śmiać. Niektórzy ludzie, kiedy są zestresowani lub zdenerwowani chodzą na zabawne filmy lub na spektakle komediowe z nadzieją, że śmiech uwolni ich z negatywnych emocji w danym momencie.

Gelotologia to specjalna nazwa dla fizjologicznego badania śmiechu. Naukowcy odkryli, że w ciągu czterech dziesiątych sekundy kiedy człowiek widzi coś humorystycznego fala elektryczna kory mózgowej przemieszcza się w mózgu. Jeśli fala miała ładunek ujemny, było to spowodowane reakcją śmiechu. Wiele obszarów mózgu jest zaangażowanych z czego mamy się śmiać i jak długo. Emocjonalne i intelektualne czujniki zmysłowe przetwarzające informacje w części mózgu spełniają rola w stymulowaniu motorycznym powodując fizyczne rozśmieszanie nas.

Naukowcy twierdza, że śmiech wyrabia i wzmacnia związki miedzy ludźmi. Osoby, które są bardziej dominujące, jak szef lub głowa rodziny, mogą sobie pozwolić na użycie więcej humoru niż inni wokół nich. Śmiech staje się celem pokazania władzy nad emocjonalnym klimatem grupy. Gdy ktoś jest zakłopotany lub zagrożony to właśnie śmiech może rozładować sytuację poprzez przezwyciężenie wewnętrznego strachu a nawet zaakceptowanie upokorzenia.

Potrzebujemy zarówno śmiechu jak i płaczu, aby pomóc funkcjonować w społeczeństwie. Płacz łagodzi stres, zmniejsza poziom hormonów i chemicznych związków w organizmie, a także pomaga nam wrócić do spokojnego stanu. Śmiech łagodzi stres, pobudza w tym samym czasie gojenie, wykonuje pożądane ćwiczenia relaksacyjno-rozluźniające, a także pomaga w ludzkiej więzi. Dlatego płacz i śmiech są korzystne dla człowieka, zarówno emocjonalnie jak i fizycznie.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s