Joe Chal – Nie jest wesoło na Cyprze!

Chjristmus islandJoe Chal vel Chalubowicz

Cypryjczycy oskarzaja Putina o kryzyz finansowy

Czyżby rosyjska ruletka na Cyprze?

Wygląda na to, że rosyjski ratunek dla Cypru nie będzie tematem głównym UE, – przynajmniej na razie.

Rozmowy rosyjskich urzędników z rządem Cypru zostały zerwane w piątek rano, bez porozumienia w sprawie infuzji środków pieniężnych, które mogłyby dopomóc małemu wyspiarskiemu krajowi na zabezpieczenie i dofinansowanie z funduszu UE.

Rosyjscy inwestorzy nie są zainteresowani planami zaproponowanymi przez ministra finansów Cypru podczas jego podróży do Moskwy, powiedział w piątek minister finansów Rosji dla Novosti.

Jedną z głównych propozycji rosyjskich inwestorów miało na celu rozwój krajowych zasobów gazu ziemnego. Ale Rosjanie nie będą się angażować podczas gdy Cypr próbuje znaleźć sposób na dokapitalizowanie swoich niewypłacalnych banków z pomocą tak zwanej „trojki” Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rosja mogłaby przyczynić się poprzez rozluźnienie warunków istniejącego planu pomocy poprzez udzielenie Cyprowi € 2,5 miliardów kredytu.

„Czekamy na decyzji podjętej przez trojki, na podstawie których będziemy reagować aby podjąć decyzję w sprawie naszego udziału w restrukturyzacji zadłużenia,” powiedział rosyjski minister finansów Anton Siluanov.

Dlaczego Rosja jest zirytowana tym podatkiem bankowym na Cyprze?

Na Cyprze zaczął się wyścig z czasem, aby załatać 10 miliardowa dziurę, potrzebne jest dofinansowanie z Unii Europejskiej, aby uniknąć bankructwa.

Banki wyspiarskiego kraju od dłuższego czasu operowały na funduszach awaryjnych EBC, ale to zakończy się definitywnie we wtorek bez możliwości podpisania jakiegokolwiek kontraktu.

Strach pracuje na pełnych obrotach w bankach na Cyprze – przyszłość tego kraju jest tak zagrożona i może on wypaść z członkostwa w strefie euro.

Urzędnicy bankowi robią wszystko aby znaleźć sposób, by zebrać przynajmniej € 5,8 miliardów, ponieważ parlament odrzucił bezprecedensowy plan opodatkowania depozytów bankowych na początku tego tygodnia.

Bez pieniędzy, Cypr nie może uzyskać dostępu do ratowania oferowanych przez UE, a plany ratowania dwóch jego największych banków mogą się nie powieść.

Cypr stoi przed ostatnia szansa, ponieważ dziś parlament przystąpi do głosowania w sprawie najnowszego planu restrukturyzacji w tym kraju banków, krytyczny krok ku zapewnieniu dofinansowanie UE. Rzecznik rządu prosił i zaklinał parlament aby zaakceptował ten plan.

„Tych kilka następnych godzin będzie decydowało o przyszłości tego kraju”, powiedział rzecznik.

 

W artykule tym wykorzystano material CNN i własny.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s