Joe Chal – Kryzys koreański tematem rozmów grupy G8 w Londynie!

Chjristmus islandJoe Chal vel Chalubowicz

Koreański kryzys będzie na szczycie listy priorytetów, gdy ministrowie spraw zagranicznych narodów z grupy G8 rozpoczną w czwartek rozmowy w Londynie.

Kryzys koreański!

Korespondent Japonii powiedział, że jego kraj oczekuje w obecnych rozmowach zdecydowanego oświadczenia solidarności w tej kwestii.

Korea Północna poczyniła przygotowania militarne stwarzając zagrożenie przeciwko Korei Południowej, Japonii i amerykańskich baz w regionie.

Ministrowie będą także dyskutowali nad syryjskim kryzysem, program jądrowy Iranu oraz po raz pierwszy podjęty zostanie temat przemocy seksualnej w konfliktach.

Dyplomatyczny korespondent BBC James Robbins powiedział: „Ministrowie zgadzają się, że połączenie zagrożeń wojennych z Phenianu przeprowadzanie testów rakiet to są bardzo niebezpieczne prowokacje”.

„Nie ma sporu ze Stanami Zjednoczonymi na temat Korei Północnej”, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na spotkaniu z sekretarzem stanu USA John Kerry w Londynie w środę.

Korea Południowa podniosła stan zagrożenia narodowego po tym jak Północna rozpoczęła przygotowania do kolejnego testu rakietowego.

Phenian zwiększył temperaturę retoryki po świeżych sankcjach ONZ nałożonych po trzecim teście jądrowym i wspólnych manewrach wojskowych USA i Korei Południowej.

Sprawy Syria!

Przy okazji tych dwu dni spotkań ministrowie G8 spotkali się w środę z syryjskimi opozycjonistami.

Korespondent BBC mówi, że w przeciwieństwie do Korei Północnej, Syria dzieli G8 i nie oczekuje się, że w Damaszku sojusznik Rosja do przyłączy się do innych w celu wszczęcia działań wobec prezydenta Baszara Al-Asada..

Świeże dowody powiązań niektórych bojowników opozycji z Al-Kaida stawiają obrady w jeszcze trudniejsze sytuacji, aby rządy zdecydowały się o kierunku działania, – dodał korespondent.

W trakcie spotkania z ministrami w środę, przywódcy opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej (SNC) domagali się większej pomocy humanitarnej.

„Pan Kerry podkreślił, że znaczenie opozycji rośnie i jest ona coraz lepiej zorganizowana”, powiedział dziennikarzom wysoki urzędnik amerykański.

Korea Północna twierdzi, że jej siły zbrojne są przygotowane do wojny.

W oświadczeniu wydanym po rozmowach, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział Brytania zobowiązała się do znalezienia politycznego rozwiązania kryzysu.

„Rozmawialiśmy co do dalszej pomocy Anglii w zapewnieniu ratowania życie w Syrii i co możemy zrobić, aby zapewnić najbardziej efektywnie wsparcie” powiedział.

Rozmowy w Londyn to również pierwsza okazja dla ministrów G8 aby przedyskutować twarzą w twarz niepowodzenie zeszłotygodniowego spotkania w Almacie, Kazachstan, w sprawie ograniczenia programu nuklearnego Iranu.

Teheran twierdzi, że chce tylko produkować energię, ale USA i ich sojusznicy podejrzewają, że Iran się stara rozwijać broń jądrową.

Pan Hague powiedział w międzyczasie, że jego „osobistym priorytetem” dla spotkania G8 jest nowa umowa, aby zapobiec przemocy seksualnej w konfliktach.

Birma, Somalia i cyber-security są również tematem porządku dziennego.

Grupa ośmiu krajów obejmuje Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Kanada i Rosja.

Anglia sprawuje obecnie przewodnictwo w grupie G8 i rozmowy są preludium do dorocznego szczytu G8 w tym roku w Irlandii Północnej.

 

W artykule tym wykorzystano materiały BBC i własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s