Joe Chal – Kanibalizm w Chinach!

Chjristmus islandJoe Chal vel Chalubowicz

Opisy kanibalizmu pojawiają się wielokrotnie w historii Chin, w licznych pismach historycznych i literaturze, a ostatnio podczas Rewolucji Kulturalnej w zeznaniach Cheng I, chiński producent filmowy i pisarz, który uciekł do Hongkongu na wiosnę 1992 i starał się o azyl w Stany Zjednoczone w 1993 roku.

W swojej książce Shokujin Enseki – Massatsu sareta Chugoku Gendaishi (bankiet kanibali –Modern Chinese History Erased – Współczesne Historia Chiny Wymazana) książka z 1993 roku (Tokio: Kodansha Kappa), Cheng I opisuje, w jaki sposób, jako młody żołnierz Gwardii Czerwonej podczas Rewolucji Kulturalnej w południowych Chinach, był świadkiem jak setki dzieci, kobiety i mężczyźni zostali zaklasyfikowani jako kontrrewolucjoniści skazani na śmierć i zjedzeni przez swoich sprawców, którzy bardzo często komentowali receptury jak np: „ludzkie mięso smakuje lepiej, gdy jest pieczone niż gotowane.”

W niedawno opublikowanym zbiorze studiów Chugoku Igaishi, historyk Okada Hidehiro cytuje fragmenty klasycznej dynastii Ming (1368-1644), powieść „Wodny Margines”, znana również z opisywania; jak wszyscy ludzie stworzeni są równymi, opisując grupę czarnych charakterów, którzy sprzedają ludzkie mięso jako wołowinę, jak również innych bohaterów, którzy jedzą ludzkie mięso.

Według Okada, Król Chu z dynastii Ying (XI wiek pne), był podejrzewany o solenie i suszenie mięso z panów feudalnych, a także o to, że przygotował zupę z syna króla Wen Zhou, którą król Wen zjadł.

W czasach ciężkiego głodu, które zdarzało się bardzo często w Chinach ludzkie mięso stało się towarem o znaczeniu handlowym.

Wielki historyk Sima Qian w dokumentacji 594BC opisuje jak ludzie jedli nawzajem dzieci i zmarłych w obrębie murów miasta Song, kiedy to zostało ono oblężone przez wojska Chu.

W IX wieku, pod koniec dynastii Tang (618-906) Perski Przedsiębiorca poinformował, że ludzkie ciało był sprzedawany oficjalnie na targowisku.

W XII. wieku, mówiło się, że 15 jin (1 jin =0.6001027 kg) suszonego mięsa uzyskano od jednego dorosłego człowieka.

Przed burzliwym schyłkiem dynastii Yuan (1276-1368), mówiło się, że mięso jest najlepsze z dzieci, dobre z kobiet, a najgorsze z mężczyzn.

Kanibalizm był praktykowany nie tylko dla przetrwania, ale także jako sposób na zemstę. Lu Xun (1881-1936) opisuje taki przypadek w swoim opracowaniu naukowym w którym zabitym rewolucjonistom w 1907, wyjmowano serca i były one zjadane przez wroga. Jest prawdopodobne, że ten incydent mógł być również inspiracją Lu Xun do napisania słynnej powieści z 1918 roku Diary of a Madman /Kalendarza Szaleńca/, w którym kanibalizm posłużył jako analogia dla zniedołężniałego państwa współczesnych Chin.

Chińczycy wierzyli także w lecznicze właściwości, które można uzyskać z jedzenia ludzkiego mięsa, a korzyści są opisane w XVI wiecznej księdze leczniczej Bencao Ganmu.

Jeśli ktoś myśli, że czasy kanibalizm w Chinach już dawno minęły to się bardzo myli.

Spożywanie mięsa ludzkiego w dzisiejszych Chinach nie zmieniło się od tysięcy lat wcale a dzisiejszym przysmakiem chińczyków jest słynna zupa z niemowlęcia.

Ze względu na wrażliwość czytelników wstrzymam się od wklejenia zdjęć, ale dla twardzieli podaje link:

https://www.google.pl/search?q=cannibalism+in+China&hl=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=vCxoUdnINImvPK_-gcAI&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1097&bih=680#imgrc=_

Artykuł ten dedykuje Prezydentowi Miasta Grudziądza, który nie tak dawno odwiedził Chiny. Mieszkańcy słusznie wypominają jemu, że pojechał tam na „prywatną wycieczkę” na koszt podatników i wrócił z niej bez żadnych rezultatów. Przynajmniej skosztował różnych wyrafinowanych dań z bogatego chińskiego menu?

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s