Joe Chal – Strajk zbrojny w Guantanamo Bay!

Chjristmus island

 

Joe Chal vel Chalubowicz

W Guantanamo Bay doszło do protestów i starć więźniów ze strażnikami, po tym  jak zaczęto przenosić więźniów z cel grupowych do izolatek, z których wielu jest na strajku głodowym.
Decyzja taka została podjęta po tym jak więźniowie unieszkodliwili kamery i zablokowali okna. Niektórzy więźniowie używali „zaimprowizowanej broni” i w odpowiedzi zostały oddane „cztery nie zagrażające życiu strzały” – powiedział rzecznik US Army.

Pentagon mówi, ze 43 więźniów jest obecnie na strajku głodowym, natomiast obrońcy przetrzymywanych twierdza, ze liczba głodujących jest znacznie większa.

Kilkanaście osób zdecydowano się karmić na sile, jak podaje rzecznik wojskowy.

Nie było „poważnych obrażeń strażników i więźniów” w sobotę w starciach, według kapitana Roberta Duranda z Południowego dowództwa sił zbrojnych USA.

„Wiem na pewno że jeden więzień został trafiony, ale obrażenia były niewielkie, kilka siniaków, ” powiedział inny rzecznik, Col Greg Julian dla Associated Press.

Prawnicy niektórych więźniów potępili działania władz obozu.

Carlos Warner, który reprezentuje kilku więźniów, powiedział AP, że „to wojsko doprowadza do eskalacji konfliktu”.

Frustracja zatrzymanych!

Strajki głodowe stały się czymś bardzo częstym w amerykańskim więzieniu wojskowym, ale ten protest, który rozpoczął się w lutym, jest podobno jednym z najdłuższych i najbardziej masowym.

Jednak oficjalny przedstawiciel wiezienia w Guantanamo zaprzecza twierdząc, że strajk rozpoczął się po tym jak książki Koranu zostały niewłaściwego potraktowane podczas przeszukiwania cel więziennych.

Grupy obrony praw człowieka i prawników reprezentujących więźniowie twierdzą, że ta sytuacja odzwierciedla rosnącą frustrację na brak podjęcie jakichkolwiek kroków co to przyszłości zatrzymanych.

Prawie 100 więźniów zostało oczyszczonych z zarzutów, ale pozostają w zakładzie ze względu na restrykcje podjęte w amerykańskim Kongresie, a także obawy o możliwość odwetu z, jeśli oni zostaną odesłani do ich kraju pochodzenia.

To centralne wojskowe wiezienie, utworzono w 2002 roku do przetrzymywania podejrzanych o terroryzm po atakach 11 września 2001 roku w USA.

 

W artykule tym wykorzystano materiały z BBC News i własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s