Joe Chal – Malta błaga UE o pomoc!

Chjristmus islandJoe Chal vel Chalubowicz

Malta wezwała Unie Europejska o pomoc, po uratowaniu 291 imigrantów z dryfującej łodzi.

Statek wyruszył w rejs z Libii wpływając na wody terytorialne Malty po czym został on przechwycony przez maltańskie łodzie patrolowe.

Wśród 243 mężczyzn i 48 kobiet na pokładzie, dwie osoby miały rany postrzałowe, a inne były wyczerpane i prawie nieprzytomne.

Premier Malty Joseph Muscat rozmawiał z przewodniczącym Rady UE Hermanem Van Rompuy, aby zaapelować o solidarność, mówiąc, że ciężar imigracji do UE nie powinny spadać na jej najmniejszego członka.

Wyraził nadzieję, że sąsiedzi UE pokażą taką samą solidarność Malcie jak kiedyś ona pokazała im, gdy otrzymali ratunkowy pakiet w ostatnich latach.

Nie określił on dokładnie na jaką pomoc liczy Malta.

Dodał, że podczas gdy Malta zrobi swoje współczujące obowiązki, nie zostawiając swoich drzwi szeroko otwartych i nie zapraszając słowami „Witamy wszystkie łodzie z Libii i innych krajów, jak gdyby nic się nie stało”.

„Możecie nas nazwać surowymi lub ludźmi bez serca, ale nie jesteśmy mięczakami,” powiedział Muscat.

Siedem osób z łodzi dryfującej zostały odtransportowane helikopterem do szpitala, podczas gdy inne zostały przewiezione na stały ląd przez łodzie patrolowe.

Pierwotnie uważało się, że wielu z tych uciekinierów na pokładzie przybyło z Erytrei, powiedział Minister Spraw Wewnętrznych Malty Manuel Mallia.

Tymczasem w środę włoska pływająca jednostka patrolowa przechwyciła łódź z co najmniej 80 imigrantami na pokładzie w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa, która została zalana imigrantami w ostatnich latach.

Pasażerowie są uważani za Syryjczyków, którzy wyruszyli z Egiptu.

Papież Franciszek odwiedzi Lampeduse w poniedziałek w celu odprawienia modlitwy za emigrantów i aby wrzucić wieniec do morzu w celu upamiętnienia setek tych, którzy zginęli w morzu próbując dotrzeć do Europy.

Informacje pochodzą z BBC oraz źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s