Joe Chal – Pierwsza „ofiara” nowych przepisów w UK!

Image

Joe Chal vel Chalubowicz

 Foto: Radykalny duchowny Omar Othman, Abu Qatada;

Radykalny duchowny Abu Qatada został deportowany w niedzielę rano przez Anglię do Jordanii, gdzie jest poszukiwany pod zarzutem terroru, powiedział brytyjski Minister Spraw Wewnętrznych. Ruch zakończył wieloletnią batalię prawną aby zmusić tego Jordańczyka do opuszczenia UK.

Abu Qatada został osądzony i skazany zaocznie w Jordanii w 1999 roku pod zarzutem spisku i spowodowania dwóch wybuchów, jak wykazały dokumenty sądowe. Brytania starała się deportować Abu Qatada już od 2005 roku, ale jego apele prawne uniemożliwiały usuniecie jego z Wysp Brytyjskich.

W Jordanii odbędzie się sprawiedliwy proces Qatada w celu wyjaśnienia domniemanych zamachów terrorystycznych w 1999 i 2000 roku, powiedział rzecznik rządu Mohammed Al-momani oficjalnej agencji informacyjnej Petra.

Dodał jeszcze, że Konstytucja Jordanii gwarantuje poszanowanie praw człowieka,.

„Jego usuniecie z UK stanowi uwieńczenie starań deportacyjnych od 2001 roku i uważam, że będzie to mile widziane przez brytyjskie społeczeństwo,” powiedziała w pisemnym oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Teresa May.

„Cieszę się, że ta determinacja rządu, aby zobaczyć go w samolocie został zrealizowany i że w końcu osiągnęliśmy to co nie udało się poprzednim rządom i Parlamentowi a co Brytyjczycy od dawna oczekiwali. Ten niebezpieczny człowiek został usunięty z wysp i teraz stanie twarzą w twarz z sądem w jego własnym kraju.”

W styczniu 2012 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował Brytanię z wysłaniem go do Jordanii z powodu obaw, że dowody uzyskane w wyniku tortur mogą być wykorzystane przeciwko niemu w procesie planowanym przez kraj Bliskiego Wschodu.

Władze brytyjskie oskarżają Abu Qatada o pozyskiwanie funduszy dla grup terrorystycznych, w tym organizacji związanych z późnym przywódca Al-Kaidy Osamy bin Ladena, jak również o publiczne popieranie działań tych terrorystycznych grup.

Filmy z jego kazań znaleziono w niemieckim mieszkaniu używane przez niektóre osoby zaangażowane w atakach na Stany Zjednoczone w dniu 9/11, w tym przywódcy Mohammeda Atta.

Abu Qatada zaprzeczył wszystkim zarzutom przeciwko niemu.

Również znany jako Omar Othman, Abu Qatada przybył do Wielkiej Brytanii w 1993 roku i wystąpił o azyl na podstawie tego, że był torturowany przez władze Jordanii. Przyjechał do Wielkiej Brytanii na paszporcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, według dokumentów sądowych oraz wniosku o azyl dla siebie, żony i ich trojga dzieci.

Otrzymał on nakaz powrotu do więzienia w kwietniu po tym jak dowody sugerowały, że naruszył swoje zasady warunkowego zwolnienia za kaucją. Nie stosował się on do zaleceń, które zabraniały jemu używanie telefonów komórkowe w jego domu, oraz zakazu posiadania urządzeń takich jak: płyt CD wielokrotnego zapisu i kart SD.

W artykule wykorzystano pewne materiały i dane z CNN oraz źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s