Joe Chal – Angela Merkel o ochronie danych osobowych!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

 Foto: Angela Merkel wzywa do globalnych zasad ochrony danych;

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wzywa do lepszych zasad ochrony danych.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała, że będzie dążyła do zaostrzenia prawa europejskiego w celu ochrony danych osobowych w Internecie.

W wywiadzie telewizyjnym nadanym przez stację publiczną ARD, powiedziała, „Niemcy chciały od firm internetowych w Europie aby powiedziały nam, kim są podając dane”.

Jej komentarze były następstwem rewelacji o szpiegostwo amerykańskiej operacji, która zbiera dane użytkowników z firm internetowych.

Pani Merkel powiedziała, że oczekuje od USA do przestrzegania prawa niemieckiego.

Napięcia w ostatnim okresie wzrosły między tymi dwoma krajami po raportach, że USA zakładało podsłuchy w UE i u urzędników niemieckich.

„Oczekuję wyraźnego zobowiązania ze strony rządu USA, że w przyszłości będą przestrzegane prawa niemieckie”, powiedziała.

W Berlinie kanclerz jest pod presją, aby ujawnić, co i jak wiele jej rząd wiedział o działaniach amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), oraz w celu zapewnienia, że Niemcy i prywatność Niemców nie jest zagrożona.

W jej niedzielnym nadanym wieczorowym wywiadzie zobowiązała się, że jej rząd zajmie  „bardzo ścisłą pozycję” w toczących się rozmowach na temat zasad ochrony danych w całej Unii Europejskiej.

Zauważyła, że różne systemy istniejące w UE sprawiają, że trudno kontrolować, kto ma dostęp do danych internautów.

„Mamy wielki kodeks prawny o ochronie danych. Ale jeśli Facebook jest zarejestrowany w Irlandii to na pewno jest tam zawarte i stosowane irlandzkie prawo i dlatego potrzebujemy jednolitych europejskich przepisów,” powiedziała.

Kanclerz Merkel wysłała ministra spraw wewnętrznych do Waszyngtonu w zeszłym tygodniu aby spotkał się on z Prokuratorem Generalnym Ericem Holderem i wiceprezydentem Joe Bidenem, aby dowiedzieć się, jak daleko posunięto się w szpiegostwie i na kogo było skierowane.

Opozycja oskarża jej rząd o brak uzyskania odpowiedzi od swoich sojuszników z USA.

W artykule wykorzystano informacje z BBC oraz źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s