Joe Chal – Merkel zachęca do działań w Syria , Niemcy mówią NIE!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto: Czy rząd syryjski użył gazów przeciwko własnemu narodowi? /Zdjęcie z tajnego podglądu US/;

Sondaż w czwartek pokazał, że Niemcy są przeciwko interwencji wojskowej w Syrii – rząd starał się nakreślić bardzo cienka linie pomiędzy ukaraniem rządzących w Syrii za zeszłotygodniowy atak gazowy a poszukiwaniem pokojowego rozwiązania.

Rzecznik kanclerz Angeli Merkel , Steffen Seibert , powiedział, że Merkel ma świadomość nieuniknionej międzynarodowej reakcji na atak gazu.

„Atak gazowy jest punktem zwrotnym w już i tak długiego konflikcie wewnętrznym , ” powiedział. „Syryjski rząd nie może liczyć na kontynuację tego rodzaju nielegalnej i bezkarnej wojny. ”

Ale później, w czwartek Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się co do potrzeby Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu zbadania przez ekspertów ONZ w sprawie domniemanego ataku chemicznego na peryferiach Damaszku , powiedział przedstawiciel Kremla .

W Berlinie Seibert potwierdził w rozmowie telefonicznej,ze Putin i Merkel uzgodnili ” konflikt może być rozwiązany tylko politycznie ” .

Kanclerz Niemiec ” podkreśliła, że nieludzki atak trującego gazu użyty przeciw syryjskiej ludności cywilnej wymaga międzynarodowej reakcji ,” dodał Seibert.

Rozmowa była prowadzona w jednym kierunku, że Rosja zawetuje wszelkie próby przeforsowania poparcie Rady Bezpieczeństwa ONZ dla wprowadzenia Zachodnich działań wojskowych przeciwko reżimowi Prezydenta Bashar al- Assada za zeszłotygodniowy atak, który jak mówią aktywiści, zabił setki ludzi.

Seibert powiedział, że Merkel , która będzie walczyła o trzecią kadencję w wyborach w dniu 22 września , powiedziała Putinowi , że dyskusje w Radzie Bezpieczeństwa ONZ powinna prowadzić do „jednomyślnej i szybkiej reakcji międzynarodowej”.

Niemcy są przeciwni militarnym działaniom.

Tymczasem sondaż wydany w czwartek pokazał, że większość Niemców sprzeciwi się działaniom wojskowym z Zachodu w Syrii.

Pięćdziesiąt osiem procent ankietowanych stwierdziło, że interwencja wojskowa nie wchodzi w rachubę , a 33 procent powiedziało, że jest za, dziewięć procent było niezdecydowanych według przeprowadzonego sondażu dla telewizji publicznej ZDF.

Jeśli działania wojskowe będą prowadzone przez Stany Zjednoczone to 41% stwierdziło, że Niemcy powinna partycypować finansowo i w sprzęcie, w porównaniu do 55%, którzy się z tym nie zgodzili .

Od poniedziałku do środy prowadzono badanie telefoniczne u 1348 osób.

W debacie na temat: „Czy Zachód powinien interweniować w Syrii?”, Merkel rozmawiała z brytyjskim premierem Davidem Cameronem telefonicznie w środę, a minister obrony Thomas de Maizière rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Chuckem Hagelem .

Ale USA, Wielka Brytania i Francja, ponoć przygotowują się do uderzenia militarnego wobec Syrii, niemiecki rząd najprawdopodobniej nie będzie zaangażowany w tych działaniach i żadna rola nie została im wyznaczona.

Merkel stale podkreślał, że chce zobaczyć polityczne rozwiązanie konfliktu i jest ostrożna z użyciem sił zbrojnych Niemiec w jakiejkolwiek akcji zbrojnej .

Wielka Brytania proponowała aby wprowadzić do dyskusji na ten temat w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w środę , ale spotkanie zakończyło się nawet bez liźnięcia tematu.

Nawiązując do rozmowy Merkel z Cameronem , Seibert , powiedział: „Że oboje mają nadzieję, że żaden z członków Rady Bezpieczeństwa ONZ nie przymknie oczu na przestępstwo przeciw ludzkości”.

Dodał, że oboje widzieli „szerokie wykorzystanie gazów trujących przeciwko ludności cywilnej w Syrii ” jako dowód, chociaż inspektorzy ONZ nie zostali jeszcze wyznaczeni do wykonania takiego raportu.

Witamy syryjskich uchodźców!

Merkel wezwała również Niemców do przyjęcia tysięcy Syryjczyków uciekającym przed przemocą z własnego kraju, którym będą przyznawane schronienia.

Niemcy zgodzili się na początku tego roku aby przyjąć 5000 więcej Syryjczyków , co może spowodować wzrost przyjmowanych uciekinierów do około 13.000 .

„Pytam ludzi w Niemczech , aby przyjąć ich tutaj, ponieważ każdy wie, co oni przeszli ,” powiedziała Merkel w wywiadzie dla gazety Mittelbayerische Zeitung.

„Niemcy przyjmą uchodźców, jak najlepiej można, ” powiedziała. Jej komentarze są w obliczu fali nastrojów ksenofobii w całych Niemczech, koncentrując się na miejscach w których trzymani są uchodźcy .

Tydzień temu policja interweniowała w celu stłumienia zamieszek i oddzielenia neonazistów i antyfaszystów przy ośrodku dla ubiegających się o azyl w Berlinie.

 

W artykule tym wykorzystano: niemieckie doniesienia medialne i źródła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s