Joe Chal: – Fascynujący pościg za piratami z Somalii!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto: Australijski statek patrolowy Navy z HMAS Melbourne miał za zadanie zatrzymać łodzie podejrzewanych somalijskich piratów u wybrzeżu Somalii, Afryka;

Załoga HMAS Melbourne złapała piratów w oceanicznym pościgu łodzią motorową u wybrzeży Afryki.

Australijscy żeglarze dopadli łodzią motorową gang piratów po 36-godzinnym dramatycznym pościgu na morzu z dala od linii brzegowej Afryki.

Fascynujacy poscig jakby wyjety z filmu biograficznego „Kapitana Phillipsa” o somalijskich piratach na Oceanie Indyjskim tak i w tym przypadku, gdy HMAS Melbourne będąc na patrolu przy przylądku Horn, Afryka, kiedy kapitan dostał meldunek aby włączył się do akcji wraz z trzema innymi statkami w poszukiwaniu dwu pirackich łodzi.

Po 36 godzinach na pełnych obrotach grupa pościgowa, która otrzymała zadanie: złapać przestępców na ich pokładach z wyposażonymi w silniki wielkiej mocy i szybkimi skifami, Melbourne z przygotowaną załogą na wszelkie ewentualności rozpoczęła imprezę w celu przechwycenia pirackich lodzi.

Dziewięciu piratów, którzy byli na pokładzie łodzi poddali się bez walki I zostali przetransportowani na statek, który dostarczy ich z powrotem do Somalii.

Foto: Zatrzymani somalijscy piraci;

Po aresztowaniu piratów ich łodzie zostały zdetonowane na morzu.

Dowódca HMAS Melbourne komandor Brian Schlegel powiedział, ze „Operacja jeszcze raz potwierdziła znaczenie ciągłego zaangażowania Australii w połączonych siłach morskich”.

Dowódca Schlegel dodał, że był w stanie wskazać łodzie piratów po tym, jak próbowali oni zaatakować hiszpański statek rybacki o nazwie Athena ponad 700 km od wybrzeża.

„Wtedy my wypłynęliśmy wcześnie następnego ranka”, powiedział.

Gdy z pokładu Melbourne wyruszył helikopter Sea Hawk i podszedł bliżej wraz ze ścigaczem do podejrzanych Lodzi to napastnicy wyrzucili broń i inne narzędzia do morza. Po wstępnych oględzinach stwierdzono, ze lodzie te zostały specjalnie wyposażone z możliwością bardzo dalekiej misji zasilany dwoma silnikami zaburtowymi wielkiej mocy.

HMAS Melbourne był tylko w regionie, od września 24 i dowódca Schlegel opisał cale to schwytanie piratów jako „surrealistyczne”.

„To potwierdza, ze mamy odpowiednie przeszkolenie do takich akcji i dlatego wszystko poszło bezproblemowo”, powiedział.

Dowódca Schlegel powiedział, że rejon ten to „przytulny i zaciszny” rejon wybrzeża Somalii skąd pochodzi tych dziewięciu piratów.

Somalijscy piraci zarekwirowali dziesiątki statków handlowych i zarobili miliony dolarów, poprzez żądania okupu w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Chce tylko dodać, ze nasz kontener wysłany z Australii do Polsko-Australijskiej Fundacji z darami dla potrzebujących Polaków znajdujący się na jednym z czarterowych statków, również był przechwycony kilka lat temu przez piratów z Somalii a jego zawartość /prawdopodobnie jako mało wartościowa/ wylądowała na dnie oceanu jak zresztą większość z tego kargo.

 

W artykule tym wykorzystano notkę prasową z Herald Sun i ze źródeł własnych.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s