Joe Chal: – Kto podsłuchuje kanclerz Niemiec?

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto: Kanclerz Angela merkel ze swoim „zabezpieczonym” telefonem;

Wielka Brytania, Chiny i Rosja „podsłuchują telefonu Merkel”.

Już nie tylko USA ale: Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Korea Północna również mają „pluskwę” na telefonie kanclerz Angeli Merkel, uważają niemieckie służby bezpieczeństwa, według ostatnich doniesień gazety Fokus.

Żartownisie mówią, że łatwiej byłoby wyliczyć – kto nie podsłuchuje szefa Niemiec.

Czasopismo to donosi, że analiza niemieckich służb bezpieczeństwa wykryła, że Merkel jest podsłuchiwana przez wiele więcej osób niż początkowo sądzono.

Niemieckie służby bezpieczeństwa wykazały, że cztery kraje /nie tylko USA/, zostały zidentyfikowane jako podsłuchujące.

Ambasada Brytyjska w Berlinie odmówiła komentarza w sprawie tych zarzutów.

Stosunki między Niemcami a USA zaczęły chłodnąc od momentu stwierdzenia nielegalnego monitoringu. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA ) nagrywała wszystkie rozmowy telefoniczne Merkel, prawdopodobnie ze stacji podsłuchu za pomocą wielkich anten zainstalowanych na szczycie amerykańskiej ambasady, która mieści się zaledwie kilkaset metrów od urzędu kanclerza w centrum Berlina.

Na początku listopada Niezależna gazeta donosiła, że brytyjska ambasada również ma podobną stację szpiegowską na swoim dachu.

W tym czasie Focus również donosił, że kiedy inni namierzali telefon Merkel to rosyjscy szpiedzy, których jest w Niemczech 120 byli szczególnie aktywni.

Amerykańscy urzędnicy przybyli do Berlina w poniedziałek na spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec aby zastanowić się nad skandalem szpiegowskim NSA.

Jeden z oficjeli powiedział, że Stany Zjednoczone wzięły niemieckie protesty przeciwko  szpiegowaniu Europejczyków bardzo poważnie, aby uspokoić już i tak postrzępione więzi miedzy tymi dwoma krajami.

Kongresman Gregory Meeks dla gazety Handelsblatt powiedział, że stosunki amerykańsko -niemieckie mają „ogromne znaczenie” i muszą być lepsze i silniejsze.

„Chcemy, aby Niemcy wiedzieli, że nie bierzemy ich gniewu lekką ręką”, powiedział Meeks w uwagach zgłoszonych w języku niemieckim i dokonanych przed jego podróżą wraz z senatorem Chrisem Murphy, który przewodniczy w Podkomisji Stosunków Zagranicznych ds. europejskich.

Spotkanie to zostało zaplanowane w celu omówienia pewnych szczegółów z niemieckimi ministrami spraw zagranicznych i wewnętrznych w poniedziałek, przed podróżą do Brukseli we wtorek.

Niemcy zareagowali gniewnie na całą tą aferę z: mailami, rozmowami telefonicznymi, wyszukiwarkami internetowymi oraz innymi danymi, które mogły być wykorzystane przez amerykańskich agentów wywiadu w ramach powszechnego szpiegostwa, które również popsuły stosunki Waszyngtonu z innymi partnerami.

Po spotkaniu z delegacją USA parlamentarny lider grupy socjaldemokratów i przewodniczący komisji nadzoru Tajnej Służby Thomas Oppermann powiedział, ” sprawa amerykańskiego szpiegostwo jeszcze nie jest zakończona”.

„Spodziewamy się dalszego rzucenia światło na tą całą aferę,” powiedział, dodając, że było porozumienie między stronami „, które całkowicie wymknęło się spod kontroli przez NSA ale powinny obowiązywać wreszcie jakieś granice”.

Merkel poinformowała w parlamencie w zeszłym tygodniu, że czeka na odpowiedzi z Waszyngtonu, oskarżając amerykanów o ten skandal szpiegowski, napomknęła, „testowaliśmy więzi transatlantyckie w tym raczkujące rozmowy handlowe USA z UE.

„Rozumiemy niemieckie obawy”, powiedział Meeks, dodając, że prezydent USA Barack Obama był również tym „bardzo zaniepokojony”.

„Z tego tez powodu sprawdza on, które z metod tajnych służb są do przyjęcia a które należy odrzucić”, dodał.

 

A artykule tym wykorzystano doniesienia z niemieckich i amerykańskich mediów oraz stacji TV

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s