Joe Chal: – Manipulacje kursem złota i srebra?

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Niemiecki obserwator finansowy z BaFin, powiedział w środę, że przyglądał się zarzutom ewentualnej manipulacji przez banki, które najprawdopodobniej sztucznie ustalają ceny złota i srebra.

„Oprócz LIBOR i EURIBOR jako jeden z największych informatorów stóp procentowych, BaFin patrzy na praktyki innych procesów, takich jak: złoto i srebro i ustalania cen w poszczególnych bankach”, powiedział w swoim oświadczeniu – obserwator /Watchdog/.

Definicja Obserwatora – Wachdog.

Organizacja, często non-profit, która prowadzi badania i publikuje informacje na temat rzekomych nadużyć w pewnej dziedzinie lub branży. Na przykład: grupa watchdog może zbadać prawdziwość podanych informacji w mediach lub złych praktyk w urzędach,  firmach prywatnych /bankach/. Często grupy te jako /strażnicze/ wykrywają prawdziwe korupcje, ale same mogą być podatne na stronniczość”. JC

„Sonda taka rozpoczęła się kilka miesięcy temu i dalej jest prowadzona”, powiedział BaFin, dodając, że ze względu na poufność nie może ujawnić, które banki są w kręgu zainteresowania tej grupy, ponieważ trwa w tej sprawie śledztwo.

Ceny złota i srebra są stałe i podawane dwa razy dziennie z Londynu, działającego jako punkt odniesienia dla innych rynków metali szlachetnych.

Cena złota jest ustalona za pomocą telekonferencji pomiędzy pięcioma bankami, Bank of Nova Scotia, Barclays, HSBC, Deutsche Bank i Societe Generale a cena srebra jest ustalana przez Deutsche Bank, HSBC i Bank of Novia Scotia.

LIBOR i EURIBOR szacuje wskaźniki stopy procentowej po której banki pożyczają pieniądze sobie nawzajem i są oparte na danych dostarczonych przez grupę banków.

Indeks jest używany do ustawiania ceny dla wielu umów i produktów finansowych.

Ale manipulacja takimi wskaźnikami doprowadziło już do nałożenia istotnych kar dla banków.

Skandal wybuchł w zeszłym roku, kiedy Barclays został ukarany grzywną w wysokości 339 mln €uro przez brytyjskich i amerykańskich regulatorów za próbę manipulacji stóp międzybankowych w latach 2005 i 2009.

Dla banków i posiadaczy depozytów w postaci szlachetnych kruszców najważniejsze jest aby cena tychże była stale ruchoma, ponieważ zarabiają oni na wzroście lub spadku cen złota czy srebra. Najgorsza sytuacja jest wtedy gdy ceny te stoją w miejscu i są stabilne.

 

W artykule tym wykorzystano informacje z doniesień giełdowych oraz źródła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s