Joe Chal: – Drzwi dla Ukrainy do UE wciąż otwarte!

Joe small pictureJoe chal vel Chalubowicz

Foto: Prezydent Ukrainy Viktor Yanukovych i Kanclerz Niemiec Angela Merkel:

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w piątek, że Ukraina nadal będzie mogła podpisać umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, mimo nie podpisania porozumienia na szczycie w Wilnie.

UE zrobiła mały krok do przodu w ekspansji w Europie Wschodniej i były to mniejsze postępy niż była nadzieja na szczycie w stolicy Litwy w piątek a Ukraina nie podpisze umowy o stowarzyszeniu w następstwie zagrożenia ze strony Kremla, że sprawa może zaszkodzić więzi gospodarczej z Rosją .

Merkel spotkała się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w piątek rano i rozmawiała z nim przez 40 minut, po czym powiedziała: „drzwi są wciąż otwarte” dla Ukrainy, aby podpisać umowę z UE, ale nie chciała podać żadnych terminów czy harmonogramów w tej sprawie. „Wszyscy widzieliśmy, że procesy historyczne często trwają bardzo długo” dodała.

Ze swojej strony Janukowycz zasygnalizował gotowość do podpisania porozumienia, jak stwierdził „w najbliższej przyszłości „, ale wezwał do: „wyraźnych gestów dobrej woli” w kategoriach obietnic wsparcia finansowego z Brukseli.

Frankfurter Allgemeine Zeitung poinformował, że Gruzja i Mołdowa zarówno zatwierdziła umowy stowarzyszeniowe z UE a Azerbejdżan podpisał traktat do złagodzenia ograniczeń wizowych.

Merkel wysłała swego doradca ds. polityki zagranicznej Christopha Heusgena aby spotkał się on z liderem opozycji ukraińskiej i bokserem Vitali Klitschko w celu omówienia ukraińskiej represji rządu.

Prezydent UE Herman Van Rompuy skrytykował interwencję Rosji w transakcji z Ukraina. Obiecał on w swojej wypowiedzi: „My nie ugniemy się pod presją Rosji”.

Rosja powinna zrozumieć to jako „alarmujący dzwonek” oraz niepokój coraz to większej rzeszy krajów, które kiedyś były częścią Związku Radzieckiego a teraz skłaniają się w stronę zawarcia bliższych więzi z Zachodem, pracując wspólnie dla wspólnej Europy.

W artykule tym wykorzystano przekazy medialne z ostatnich godzin i źródła własne

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s