Joe Chal: – Polska jest zagrożona atakiem rakiet!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto: Rakiety Iskander po starcie;

Kaliningrad, europejskie obawy o rosyjskie rakiety.

Europejskie kraje graniczące z terytorium Rosji, Kaliningrad mówią, że martwią się doniesieniami, że Moskwa utrzymuje stale swoje nuklearne pociski rakietowe.

Dwa kraje, Litwa i Polska wydały deklaracje zaniepokojone tym faktem.

Rosja nie potwierdziła tych informacji, ale podkreśla, że ma pełne prawo do utrzymania takich systemów rakietowych na swoim terytorium.

Moskwa od dawna groziła przeniesieniem systemu krótkiego zasięgu do Kaliningradu rakiet Iskander w odpowiedzi na instalowanie tarczy antyrakietowej Stanów Zjednoczonych w rejonie europy wschodniej.

Rosja widzi tarcze antyrakietowa jako zagrożenie dla swojego systemu „odstraszania jądrowego”.

To był jeden z największych źródeł konfrontacji między Moskwą i Waszyngtonem podczas prezydencji George’a W. Busha i Władimira Putina .

Prezydent Barack Obama starał się „zresetować” stosunki z Rosją a system tarczy antyrakietowej został zmieniony i przetrwał ale w innej formie i nadal będzie antagonizował Rosję.

US twierdzi, że tarcza antyrakietowa /której nie ma/ nie jest skierowana przeciwko Rosji, ale jest forma zabezpieczenia Europy przed atakiem ze strony „państw zbójeckich” – kierując palec w stronę Iranu.

Rosyjski rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov, nie potwierdził informacji w niemieckiej gazecie Bild, że system Iskander został zainstalowany w Kaliningradzie.

Ale powiedział : „Iskander jako system balistyczny rakiet operacyjno-taktycznych został rzeczywiście zlecony dla zachodniego okręgu wojskowego i sił artylerii”, dodając, że wdrożenie jego w Rosji” pod żadnym względem nie narusza żadnych traktatów międzynarodowych czy porozumień” .

Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje części zachodniej i północno-zachodniej Rosji w tym Obwodu Kaliningradzkiego, która jest oddzielona od Rosji a właściwie klinem wbita pomiędzy Polskę, Litwę i Morze Bałtyckie.

Rosyjska gazeta Izwiestia poinformował w poniedziałek, że pociski tego typu zostały już od ponad roku zainstalowane w tej okolicy.

Minister obrony Litwy Juozas OLEKAS powiedział: „Jestem zaniepokojony sygnałami, że Rosja zmodernizowała swoje systemy rakietowe i wdrożyła je w rejonie Kaliningradu.

„Dalsza militaryzacja tego regionu na granicy Państw bałtyckich i członków NATO, tworzy dalszy niepokój i sytuację, która musi być cały czas uważnie monitorowana”.

Przedstawiciel Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że: „plany rozmieszczenia nowych rakiet Iskander w Kaliningradzie są niepokojące”.

Dodał, że takie rozmieszczenie rakiet „byłoby sprzeczne z polsko-rosyjskimi zasadami współpracy w szczególności w odniesieniu do tego regionu i podważałoby konstruktywny dialog między NATO i Rosją. Będziemy podnosić ten temat w naszych dwustronnych kontaktach ze stroną rosyjską.

Cała ta historia z instalowaniem nowych systemów rakietowych w Kaliningradzie i brak osłony antyrakietowej /szczególnie w Polsce i na Litwie/ przypomina – ZABAWĘ  DWÓCH DUŻYCH KOTÓW i dwie małe myszki – gdzie koty są wiadome a myszki nieświadome”. JC

 Foto: Transporter i zarazem wyrzutnia rakiet Iskander;

W artykule tym wykorzystano informacje z BBC, Izwiestija i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s