Joe Chal: – Niemcy nadal posiadają 7 mld € wartości w Markach!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Bank Centralny Niemiec uważa, że prawie 7 mld € wartości starej waluty /Marki/ wciąż krążą po kraju /świecie/ w 12 lat po przejściu na system monetarny Euro.

Ostatni meldunek Bundesbanku z listopada wykazał, że było nierozliczonych około 170 mln Deutsch Mark i 24 miliardy monet, co stanowiłoby razem 13.05 mld Marek lub 6.67 mld €.

Przedstawiciel Bundesbank powiedział w piątek, że to nie był problem, według Süddeutsche Zeitung. „Ogromna ilość Marek została już dawno przejęta i przekazana do wymiany”, powiedział w oświadczeniu.

Ludzie, którzy nie ufają euro trzymają w domach Marki „w skarpecie”swoje życiowe oszczędności lub też kolekcjonerzy, podał bank. Podczas gdy duża ilość Marek została odłożona „na czarna godzinę” w domach i być może zapomniana znajduje się w posiadaniu starszych Niemców.

Najprawdopodobniej duża ilość Marek znajduje się również poza granicami Niemiec, głównie w byłej Jugosławii i Europie Wschodniej, podał bank .

Bundesbank dodał, że gdy dziadkowie zmarli to krewni często znajdywali Marki pod dywanem lub ukryte w meblach. Jedna rodzina znalazła nawet banknoty wewnątrz panelu w łazience, podał Süddeutsche Zeitung.

Marki mogą być wymieniane bez opłaty w niemieckich bankach lub listownie. Od stycznia do listopada 2013 r. było 194 tys. przesyłek pieniężnych, które zostały wysłane i mają zostać zamienione na Euro. Również w tym były monety o wartości 105.6 mln Marek – ok. 54 mln €.

Nie wszystkie kraje strefy euro zamieniają stare waluty. We Francji, Włoszech i Grecji, szansa na wymianę została zamknięta. Hiszpania ma pozwolenie na wymianę do końca 2020 roku.

W Polsce, główne banki NBP powinny przyjmować Marki i wymieniać na Euro bez opłat po przeliczniku;

1 Euro : 1.95 Marka.

 

W artykule wykorzystano informacje medialne z Süddeutsche Zeitung jak i ze źródeł własnych.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s