Joe Chal: – Język polski drugim językiem w Wielkiej Brytanii!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Język polski stał się drugim najczęściej używanym językiem w Anglii i Walii, jak wykazały dane ze spisu ludności z 2011 roku, następnie języki to: punjabi i urdu.

Ponad 92 % mieszkańców wysp mówi po angielsku i jest to ich język podstawowy, ale większość z pozostałości porozumiewa się tym językiem dość dobrze, chociaż 138 tysięcy mieszkańców – mniej niż 0,5 procent – nie mówi po angielsku w ogóle, jak poinformowało Biuro Krajowej Statystyki.

Jeden procent, lub 546 tys Polaków, określa swój rodowity język jako główny i jest to odbicie wschodniej fali imigrantów, którzy przenieśli się do Wielkiej Brytanii po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 roku.

W tym samym czasie gdy Polska na mocy traktatu akcesyjnego t/j 1 05 2004 weszła do UE były premier Tony Blair został wyróżniony przez polskich liderów biznesu za otwarcie brytyjskiego rynku pracy dla Polaków w czasie swojej dekady na urzędzie, którą pełnił od 1997 do 2007 roku.

Od samego początku imigranci z Polski skoncentrowali się głownie w Londynie, który nagle stał się ostoją dla najwyższego odsetku obcokrajowców nie angielskiego pochodzenia. 22 % a dokładnie 1,7 mln osób określiło w stolicy UK swój nie angielski język jako główny i podstawowy.

Liczby te już zaczęły zmieniać się po zniesieniu zakazu osiedlania dla Rumunów i Bułgarów w UE z dniem 01 01 2014 roku, ale jak zapewnia rząd Camerona kraj ten przygotowywał się na ten moment od bardzo dawna, ale pierwsze dni stycznia zaprzeczają słowom wypowiedzianym przez premiera. /Oby nie powtórzyła się sytuacja, która spotyka Niemcy po pierwszych dniach stycznia 2014 roku, gdzie nastąpił niespotykany napływ imigrantów właśnie z tych dwu krajów/.

Niespodziewanie trzecim język najczęściej używanym na Wyspach Brytyjskich okazał się , język Punjabi, którym mówi 273 tys. osób, czyli 0,5 % , skoncentrowanych głownie w regionie West Midlands, gdzie jest drugim najbardziej popularnym językiem.

Foto: kobiety w strojach narodowych z Punjabi, Indie;

Urdu był na czwartym miejscu, używany przez 269 tys. ludzi a następnie bengalskim  221 tys, gudżarati 213 tys, Arabski 159 tys, francuski ( 147 tys. chiński 141tys. i portugalski 133 tys.

Fotu: Imigranci z Urdu, Pakistan;

Kolejne pięć najpopularniejszych języków to: hiszpański, tamilski, turecki, włoski i Somalijski.

Z całej tej statystyki, która odzwierciedla ilość przybyłych do UK imigrantów dość jasno wynika, że teza „zalewania i zagrożenia ze strony imigrantów z krajów arabskich wyznania muzułmańskiego” jaka jest przedstawiana przez anglików – nie potwierdza się.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s