Joe Chal: – Gilotyna używana przez nazistów odnaleziona!

Joe small picture

 

Joe Chal vel Chalubowicz

Foto: Odnaleziona po latach gilotyna, którą użyli naziści do zamordowania rodzeństwa Sophie i Hansa Scholl;

Gilotyna, którą wykorzystali naziści do wykonywania  wyroku śmierci na rodzeństwie Sophie i Hansa Scholl w 1943 r odnalazła się. Ten słynny instrument jakim posłużył się „Wydział Sprawiedliwości III Rzeszy”, uważany za utracony na zawsze – stał sobie w południowych Niemczech od dziesięcioleci w magazynie, skomentował przedstawiciel muzeum.

To samo zakrwawione urządzenie z 15 kilogramowym ostrym jak brzytwa nożem, zostało zidentyfikowane po 18 miesiącach badań w Bawarskim Muzeum Narodowym w Monachium, gdzie było zamknięte w pomieszczeniu pośród wielu niepotrzebnych rzeczy od ponad 40 lat, zapomniane przez wszystkich i nie będące na żadnym wykazie, powiedział urzędnik muzeum.

Sybe Wartena, szef muzeum folkloru, powiedziała, że kilka czynników wskazuje na to, że jest „dużym prawdopodobieństwem”, iż właśnie to urządzenie zostało użyte do egzekucji rodzeństwa Scholls, studentów i członków niemilitarnej grupy ruchu anty-nazistowskiego – Biała Róża, którzy zostali zatrzymani gdy roznosili ulotki na uczelni i w mieście.

Żadne inne więzienie w Bawarii czy nawet w całych Niemczech nie wykonywało tylu egzekucji jak w więzieniu Stadelheim, gdzie Scholls zostali zgilotynowani, a mechanizm tego szatańskiego urządzenia wyraźnie pokazuje i ma na sobie dowody i ślady bardzo częstego wykorzystywania, powiedział kustosz.

” To urządzenie nawet po 70 latach nosi ślady krwi i widoczne zniszczenia części drewnianych od regularnego „szrobrowania” z krwi, powiedział.

Inną kluczową wskazówką jest cześć urządzenia tzw. płyta uchylna lub kołyska, na której skazani byli przywiązywani a która została zdemontowana przed egzekucja rodzeństwa Scholl, na wyraźne żądanie kata, który chciał zaoszczędzić czas w trakcie tego „aktu mordu”.

W czasach nazistowskiej dyktatury ta przenośna gilotyna była używana setki jak nie tysiące razy w celu wykonania egzekucji w latach 1940/45 w wielu miastach, ale po II wojnie światowej przepadła bez wieści i stała się źródłem tajemnic dociekań i plotek.

Wielu ludzi wierzyło, że została wrzucona do rzeki Dunaj, którą nawet przeszukiwano ale bezskutecznie. Prawdopodobnie została zabrana z miasta Straubing do Ratyzbony, gdzie w 1974 roku przekazano ją do Muzeum Narodowego.

Rodzeństwa Scholls po latach zostało uznane jako rodzina-symbole niemieckiego ruchu oporu przeciwko reżimowi Hitlera. Z ich imieniem przyznawana jest nagroda literacka jak również postawiono wiele pomników i nazwano wiele ulic i szkół ku czci ich pamięci.

 

W artykule tym wykorzystano informacje internetowe i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s