Joe Chal: – Martwy zabójca!


Joe small picture
Joe chal vel Chalubowicz

Foto: Odcięta głowa węza może ukąsić nawet po godzinie czasu;

Jake Thomas myślał, że nie będzie żadnego niebezpieczeństwa i ryzyka po tym jak ukąsił go jeden z najniebezpieczniejszych australijskich gadów: czerwono-brzuszny czarny wąż, którego 45 min wcześniej zabił łopatą, przecinając go na pół.

Bardzo się mylił.

„Martwy” wąż ukąsił 66 –letniego mężczyznę dwa razy w rękę.

Thomas jest wolontariuszem, który kosi miejscowy cmentarz w Werris Creek, niedaleko Tamworth Nowa Poludniowa Walia, gdzie jego córka Kim jest pochowana, natknął się na węża podczas jego zwykłych czynności sprzątania i oczyszczania grobów. Gad ukrył się w wazonie na nagrobku.

W obawie o bezpieczeństwo innych ludzi, Thomas zdecydował się jednym cieciem swego ogrodniczego narzędzia zlikwidować to zagrożenie. Jak większość ludzi uważał, że zabił węża co było zresztą faktem i zabrał się do dokończenia reszty prac związanych z utrzymaniem cmentarza.

Około 45 minut później wrócił na miejsce „zbrodni” aby pozbyć się węża i tak opowiada co się stało: „Kładę rękę do wazonu, aby podnieść tego zabitego gada i czuje, ze coś mnie drasnęło w moja rękę!”

„I kiedy wyjąłem rękę z wazonu zobaczyłem dwa małe zadrapania i to utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie zostałem ukąszonym”

Tego samego dnia nieprzytomny Jake został zabrany do pobliskiego szpitala w Tamworth, gdzie otrzymał dawkę antydotum, która zwykle jest powszechnie dostępny dla placówek medycznych w Australii i spędził dwa dni na oddziale intensywnej terapii.

„Moja ręka spuchła dość znacznie od jadu węża” powiedział. „Od tej pory będę omijał wszystkie węże i nie będzie to miało znaczenia, czy są żywe czy martwe”.

Gdyby Thomasa nie przywieziono do szpitala tego samego dnia – to prawdopodobnie zmarłby od trującego jadu węża.

Kurator z Australijskiego Parku Gadow, Liz Vella powiedziała, że ludzie, którzy zabili węże lub napotkali te zwierzęta martwe, nie powinni ich dotykać czy nawet zbliżać się do nich a traktować je jako ciągle niebezpieczne. W przypadku kobry, może ona już po śmierci wystrzelić i oblać nas swoim jadem nawet na odległość.

Węże zachowują zdolność do ukąszenie nawet do godziny lub dłużej po ich zabiciu.

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez szefa szpitala z wydziału intensywnej terapii jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyroda, tragedia, Zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s