Joe Chal: – Historyczne spotkanie Knesetu w Auschwitz- Birkenau?

Joe small picture Joe Chal vel Chalubowicz

Foto: Brama do – Auschwitz-Birkenau:

Narasta niepokój wśród Polaków związany z „Obradami Knesetu w Polsce”. Aby zorientować się o co tutaj chodzi należałoby zapoznać się – jak to widzi i przedstawia strona izraelska.

„Kneset zorganizuje historyczne spotkanie w Auschwitz-Birkenau w sprawie walki z antysemityzmem.

W dniu 27 stycznia 2014 roku. największa w historii delegacja członków Knesetu spotka się za granicą na terenie Auschwitz-Birkenau wraz z ocalałymi z Holokaustu na zgromadzeniu w sprawie walki z antysemityzmem i ochrona obozów zagłady.

Symbolika nie może być bardziej uderzająca – zaledwie kilka metrów od komór gazowych, w których miliony Żydów zostało niegdyś zamordowanych, spotkają się przedstawiciele parlamentu państwa żydowskiego.

Impreza odbędzie się w czasie trwania Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście,  dzień ten upamiętniający 6 milionów Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu. 2014 rok, będzie także 69-tą. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz -Birkenau przez wojska Armii Czerwonej i aliantów w 1945 roku.

Organizatorem projektu jest Jonny Daniels, założyciel i izraelski dyrektor wykonawczy fundacji „From the Depths”,/Z głębin/, organizacji non -profit, poświęconej zachowaniu pamięci o Holokauście i ” łączącej przeszłość z przyszłością żydowską”.

Zapytany, dlaczego nie poczekają do następnego roku na 70-tą. rocznicę upamiętnienia takiego symbolicznego wydarzenia, Daniels mówi, „Nigdy nie będzie właściwego czas do upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia „, dodając ” nie brakuje symbolicznych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat, każdy dzień jest specjalną rocznicą „.

Według opinii Fundacji na Rzecz Ofiar Holokaustu w Izraelu, co najmniej jedena osoba która przeżyła obóz koncentracyjny umiera co godzinę w Izraelu. Daniels ostrzega”, że nie ma czasu na czekanie i coraz bardziej zbliżamy się do punktu, gdzie „nie będzie już relacje z pierwszej ręki”. Ciężar spada na nas nie tylko za Żydów i Izraelczyków, ale ludzkość jako całość. Jest się z czego uczyć, by być z tych, którzy przeżyli i naprawdę zrozumieć co się stało i aby zapewnić, że to się nigdy nie powtarzy ponownie”.

W Delegacji Izraelskiej weźmie udział ponad połowę Knesetu, z co najmniej 60 MKs ze wszystkich głównych partii pod przewodnictwem przewodniczącego Knesetu, Yuli Edelsteina. Każdemu MK będzie towarzyszyła jedna osoba, która przeżyła Holokaust i na tą okazję został specjalnie wyczarterowany samolot lecący z całą tą grupą z Izraela.

Ponadto w delegacji tej będą m.in. wysocy rangą przedstawiciele Sił Obronnych Izraela, grupa rabinów z głównym rabinem Meir Lau, byłym więźniem obozu koncentracyjnego, który przeżył Holokaust. Wezmą również udział przedstawiciele różnych grup studenckich, którzy kontynuują związek między przeszłością i przyszłością.

Według Edelstein, dramatyczny wzrost antysemityzmu w Europie jest „bardzo niepokojący”. Mówi, że osiągnął poziom „niespotykany od końca Holokaustu”.

Edelstein zauważa że: „Holokaust nie zaczął się w Auschwitz-Birkenau , ale bojkotem, przykrymi słowami i rzucaniem kamieniami w żydowskie wystawy sklepowe. „Jest on szczególnie zaniepokojony niektórymi” otwarcie dzisiaj antysemickimi ” partiami i politykami na całym świecie, zwłaszcza w Europie.

Głównym celem tej misji, zgodnie z Edelsteinem, jest zwrócenie uwagi na znaczenie pamięci o Holokauście i „prowadzenie rozmów z wybranymi urzędnikami z całego świata, o tym, co należy zrobić, aby upewnić się, że nic takiego się nie powtórzy znowu, w dowolnym miejscu na świecie w szczególności w takim zakresie, w jakim się obawiają Żydzi”.

Edelstein ostrzega, że antysemityzm „nie jest tylko żydowskim czy izraelskim problemem” i że gdy „zaczyna się od Żydów, nie kończy się na Żydach”

Delegacji izraelskiej towarzyszyć będzie wielu urzędników i parlamentarzystów z całego świata a zwłaszcza Europy w tym: Polski , Rosji i Niemiec. To będzie „symboliczny pokaz siły”, że walka z antysemityzmem jest” walką globalną”, mówi Daniels .

Według Sama Nunberga, dyrektora zagranicznego placówki „From the Depths” z Ameryki Północnej przybędzie również delegacja z dwu głównych partii i liderów z Kongresu USA. Będzie wśród nich wielu ocalonych z Holocaustu z Ameryki Północnej , na czele z laureatem Nagrody Nobla, Elie Wiesel .

Oprócz sesji Knesetu w Auschwitz-Birkenau, Edelstein , Lau i Wiesel oprowadzi delegacje w symboliczny spacerze po obozie. Żałobna ceremonia zostanie przeprowadzona z rozpoczęciem i przygotowaniem się do 70-siątej rocznicy deportacji Żydów węgierskich do Auschwitz-Birkenau, przed śpiewem „Hatikwy” w popołudniowych modlitwach”.

Po przytoczeniu opinii izraelskiej należałoby zadać sobie kilka pytań:

„Czy Żydzi z Izraela i nie tylko, mają prawo przyjechać do obcego kraju i celebrować uroczystości związane z pamięcią pomordowania ich braci?”

Według mojej opinii, jeśli takie spotkanie zostało zaplanowane i uzgodnione z organami rządowymi RP to będzie to ono zgodne z prawem, ale jak podają izraelskie media będzie to „Sesja Knesetu w Auschwitz-Birkenau”!

W artykule tym wykorzystano informacje zawarte w mediach izraelskich.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Politika i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s