Joe Chal: – „Wszyscy Polacy są Żydami i Izraelitami”?

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Posłanka z partii PiS, Dorota Arciszewska – Mielewczyk stwierdza: „Parlament Izraelski jest przedstawicielem wszystkich Żydów na całym świecie, w tym obywateli polskich”.

Foto: Kraków z lotu ptaka;

Jak dotychczas polskim prawicowcom nie powiodło się w ich wysiłkach na rzecz zapobiegania w przeprowadzeniu uroczystej sesji Knesetu w polskim mieście Krakowie, która ma się odbyć w poniedziałek. Polska powojenna, która nie ma tradycji prawicowych a nawet liberalnych, praktycznie ma małe szanse aby przeciwstawić się kampanii mającej na celu przekonanie Polaków, że sesja obcego parlamentu na terenie naszego kraju będzie naruszeniem ram konstytucyjnych Polski a nawet, że naruszy naszą suwerenność.

Cała kampania w Polsce prowadzona jest głównie na stronach internetowych i skierowana do świadomości młodego pokolenia internautów, ponieważ poważne gazety w kraju, odrzuciły wnioski o wsparcie tego tematu. Pod pretekstem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście odbędzie się sesja Knesetu w Krakowie.

„Obrady Knesetu mają za zadanie służyć historycznej polityce żydowskiej, przeciwdziałanie rosnącemu antysemityzmowi i odbędą się za zgodą i wsparciem polskiego parlamentu”, jak głoszą Izraelskie media.

Zaplanowano, że sześciu członków Senatu RP i 26 członków Sejm RP, wraz z jego marszałkiem, Ewa Kopacz weźmie udział w sesji, wraz z zaproszonymi gośćmi z: Grecji , Czech, Francji, Włoch, Niemiec , Hiszpanii, Litwy i Estonii. Oficjalnym tematem sesji jest „Pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość”.

Jak donosi izraelska gazeta Haaretz, polski parlament zajął się organizacyjnie pilotowaniem i przygotowaniami do tej sesji. Odbędzie się ona w Krakowie, ale dokładnego miejsca nie podano i nastąpi to po uroczystości, które odbędą się w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Sesja Knesetu początkowo była planowana w obozie, ale miejsce zostało zmienione ze względu na dużą liczbę innych imprez okolicznościowych, które odbędą się tam tego dnia z okazji 69-tej rocznicy wyzwolenia obozu przez armię czerwoną. Organizatorem imprezy jest związana z Izraelem organizacja „pozarządowa” non-profit „From the Depths”, która jest zaangażowana w upamiętnianiu Holokaustu.

„Oficjalnie w dniu 9 stycznia Polski parlament postanowił sponsorować imprezy w Krakowie”.

Kilka dni później, Michał Bilewicz, dyrektor Centrum Badań nad uprzedzeniami na Uniwersytecie Warszawskim, przedłożył Parlamentowi sprawozdanie dotyczące zakresu antysemityzmu w kraju . Jego badania pokazują, że nie było znaczącego odradzania się anty żydowskiego w życiu religijno-kulturowym w kraju w ciągu ostatniej dekady, nie odnotowano również spadku w tradycyjnym antysemityźmie.

W komentarzu na temat zbliżającej się sesji Knesetu w kraju, członek parlamentu z ugrupowania PiS, Dorota Arciszewska – Mielewczyk stwierdziła „Parlament Izraelski jest przedstawicielem wszystkich Żydów na całym świecie, w tym obywateli polskich.

that the Israeli parliament represented Jews all over the world, including Polish citizens.” – słowa posłanki Doroty Arciszewskiej – Mielewczyk.

Natomiast Bilewicz powiedział, że istnieje zbieżność takiego poglądu i przekonania wśród niektórych Polaków a dotyczącej domniemanej międzynarodowej żydowskiej kontroli, zwłaszcza w dziedzinach bankowości i mediach.

Wizyta „Członków Knesetu” w Krakowie ma sens, powiedziała dziennikarzom Arciszewska – Mielewczyk, „tylko wtedy, gdy w końcu oficjalnie potępimy używanie terminu „polskie obozy śmierci”. Jej odniesienie było skierowane do terminu używanego „wśród niektórych Żydów amerykańskich”, jak również częstym się staje w użyciu przez prasę europejska i amerykańska. Wielu Polaków uważa, że jest to obraźliwe przekręcone określenie, bo chociaż takie obozy śmierci były na ziemiach polskich to zostały one wykorzystywane i rozbudowywane w celu masowej zagłady przez nazistowskie Niemcy. Użycie terminu jest postrzegane jako przeszkoda dla poprawy stosunków polsko-żydowskich.

„Argumenty przytoczone przez izraelskie media są nielogiczne, ponieważ oskarżając polskie społeczeństwo o rosnący antysemityzm w Polsce – prasa podaje jednocześnie, ze polskiej prawicy nie udaje się wskrzesić buntu przeciwko sesji Knesetu.”.

 

W artykule tym wykorzystano informacje zawarte w prasie izraelskiej m/in Faaretz, jak i ze źródeł własnych.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s