Joe Chal: – 100 tys. kary za użycie nazistowskich symboli w Izraelu!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Projekt ustawy izraelskiej, która uznawałaby użycie słów nazistowskich jako wykroczenie kryminalne w większości przypadkach, wywołało debatę na temat wolności słowa w państwie, które powstało z popiołów Holokaustu.

69 lat po zakończeniu II wojny światowej, wspomnienia o eksterminacji milionów Żydów przenikają praktycznie każdy aspekt życia w Izraelu.

Izrael żyje Holokaustem

Osoby publiczne i grupy interesu często przywołują ludobójstwo II wojny światowej, aby zdobyć poparcie polityczne czy elektorat a słowa i symbole nazistowskie zaczęły przedstawiać państwo Izrael w niewłaściwym świetle, donoszą izraelskie media.

Proponuje się nałożyć grzywnę w wysokości 100 tysięcy szekli (około 29 tys dolarów) i sześć miesięcy więzienia każdemu, kto za pomocą słów lub symboli Adolfa Hitlera i III Rzeszy przedstawi „w zły lub niewłaściwy sposób” Izrael.

Dalej czytam bardzo dziwny wyjątek od tej zasady, że „Placówki oświatowe będą zwolnione od tego zakazu, ze względu na występy artystyczne”!.

Kneset wydał wstępną zgodę do działania, ale nadal musi ona przejść jeszcze trzy czytania i dyskusje komisji przed tym jak się stanie prawem.

Podobny projekt uległ w gruzach w 2012 w komisji wśród opozycji.

Jego sponsor, Shimon Ohayon z partii Israel Beiteinu, powiedział, że ustawa ta wzmocni i umieści Izraela na równi z innymi krajami” w walce z antysemityzmem”.

Przyznał, że jest to konieczność spowodowana wzrastającą wrogością i ilością spraw zgłaszanych na policji.

„Chcemy uniknąć braku szacunku do Holokaustu”, powiedział Ohayon a sponsor całego projektu.

„My pozwalamy na zbyt wiele swobody, która przeistacza się w taki sposób, ze uderza w nas”.

Przeciwnicy twierdzą, że projekt ustawy zagraża wolności słowa w kraju, który jest dumny z bycia demokratycznym w regionie zdominowanym przez monarchie i autorytarnych przywódców.

„W każdy tydzień chcą nam zamknąć usta i szkodzić wolności słowa”, powiedział Zehava Galon, lider opozycyjnej partii Meretz.

W odpowiedzi Galon otrzymał ripostę: „Sześć milionów Żydów zostało zamordowanych w hitlerowskim obozach śmierci z nastawieniem na zabicia wszystkich Żydów w Europie”.

W cieniu wojny utworzono w 1948 roku, państwo Izrael, który zapewnił schronienie dla setek tysięcy uchodźców ze świeżo wyzwolonych nazistowskich obozów zagłady. Dziś stał się domem dla około 200.000 starzejących się ofiar ocalałych od zagłady.

Zachowanie pamięci o Holokauście stało się główną zasadą izraelskiej tożsamości. Uczniowie uczą się o tym zdarzeniu od najmłodszych lat i tysiące uczniów szkół średnich odbywa coroczną pielgrzymkę do Auschwitz i innych nazistowskich obozów śmierci w Europie w celu zachowania prywatnej solidarności z zamordowanymi milionami Żydów.

Foto: Uwierzysz lub nie, ale to zdjęcie zostalo wykonane w Australi Południowej w 50 rocznicę urodzin Adolfa Hitlera;

W artykule tym wykorzystano informacje z izraelskich mediów.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Joe Chal: – 100 tys. kary za użycie nazistowskich symboli w Izraelu!

  1. Joe Chal pisze:

    Kazdy ma prawo do komentarza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s