Joe Chal: – Ukraińska opozycja potrzebuje wsparcia!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto: Liderzy ukraińskiej Opozycji Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk;

Ukraińska opozycja zapyta Niemców o wsparcie finansowe z UE.

Czołowi ukraińscy opozycjoniści poproszą dziś Europę o pomoc finansową na spotkaniu w Niemczech, tak w niedzielę ogłosili przywódcy protestu na głównym wiecu w Kijowie,

Protesty antyrządowe dalej szaleją od blisko trzech miesięcy na Ukrainie a demonstranci nadal okopują plac Niepodległości w Kijowie jak i inne budynki. Ich dążenia są jasne – chcą obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza.

„Potrzebujemy pomocy! Nie potrzebujemy słów! Potrzebujemy działań!”, tak Arsenij Jaceniuk powiedział do dziesiątak tysięcy demonstrantów na placu.

„Chcemy, by Europa jasno się wypowiedziała, jaki pakiet środków gospodarczych może nam zaoferować?”.

Były minister spraw zagranicznych Jaceniuk zwrócił się do lidera opozycji słynnego boksera Witalija Kliczko aby razem wzięli udział w spotkanie z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie.

Oprócz pomocy finansowej o jaka będą zabiegali, zwrócą się również o to aby zezwolono Ukraińcom podróżować w Europie bez wiz.

Zamieszki na Ukrainie wybuchły w listopadzie i były spowodowane tym, że Janukowycz odrzucił kluczowy pakt handlowy z UE na rzecz zacieśnienia współpracy z sąsiadującym gigantem Rosją – co rozgniewało dość znaczna cześć społeczeństwa

Oprócz niepokojów na Ukrainie ruch protestu nabrał szerszego wymiaru geopolitycznego po tym jak Rosja i kraje zachodnie zaczęły robić „przetargi” o przyszłość polityczną Ukrainy.

Moskwa ogłosiła pomoc dla Kijowa w postaci dofinansowania w wysokości 10 miliardów euro – z których 3 miliardy już zostały wypłacone – oraz dużą obniżkę na ceny importu gazu z Rosji.

Unia Europejska oświadczyła, że jest gotowa rozszerzyć warunkową pomoc finansową dla Ukrainy we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i innymi znaczącymi światowymi funduszami ale tylko pod warunkiem, że reformy zaczną być wdrażane.

W zeszłym roku UE zadeklarowała pomoc dla Kijowa w postaci udzielenia pożyczki w wysokości ponad 600 mln euro, jeśli Ukraina przyjmie kompleksowy pakiet restrukturyzacji gospodarczej zalecanej przez MFW.

 

W artykule tym wykorzystano doniesienia medialne jak i źródła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s