Joe Chal: – Niemiecki pastor na Majdanie w Kijowie!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto: Pastor Ralf Hask na Majdanie;

Niemiecki pastor pełniący swą posługę w Kijowie powiedział do mediów: „Czujemy, że sytuacja staje się beznadziejna”.

Stolica Ukrainy pogrąża się coraz większej w przemocy. Kapłani na placu Niepodległości próbują ratować sytuację. Lokalni mówią, że niemiecki pastorem jest na linii frontu a jego kościół jest otwarty dla rannych .

Pastora Ralfa Haska można znaleźć na placu na Maidanie prawie w każdy dzień. „Zwykle jest on w namiocie razem z bardzo przygnebionymi i padającymi ze zmęczenia ludźmi – modli się”, powiedział o Ralf w czwartek po południu jeden napotkany przechodzień, zaraz po tym jak ministrowie spraw zagranicznych z UE przybyli na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Ten czwartkowy dzień Hask zapamięta do końca życia, ponieważ z trudem mógł dostać się do namiotu modlitwy.

„Gdziekolwiek nie spojrzeć leżą osoby ranne i na dodatek ten żrący czarny dym, który nie chce się unieść do góry i drażni płuca wywołuje ostry kaszel, podrażniając oczy i skórę „to od koktajli Mołotowa i płonących opon” powiedział Ralf. „Czujemy się beznadziejni, nie możemy powstrzymać przemocy i wszyscy są bardzo, bardzo zmęczeni”, wyszeptał.

„Byłem na Majdanie około 10 rano i widziałem człowieka, który ostatkiem sił ciągnął ciała dwóch swoich przyjaciół z barykady”, dodał.

Haska był jednym z pierwszych w czwartek na placu, gdzie od wczesnych godzin rannych, co najmniej 37 zostało zabitych – głównie zastrzelonych przez policję w antyrządowym powstaniu, które ogarnęło już całą Ukrainę.

„Przejście na druga stronę ulicy stało się zbyt niebezpieczne”, powiedział . Krótkotrwałe zawieszenie broni między rządem a opozycją w czwartek rano trwało bardzo krótko, kiedy do protestujących policja ponownie otworzyła ogień.

„Strzały z pistoletu słychać jest w całej stolicy a wśród kłębów dymu słyszę ludzi krzyczących przez mikrofon, że policja używa broni automatycznej”, powiedział Haska, kapłan z niemieckiego kościoła ewangelicko – luterańskiego Sw. Katarzyny, który się mieści tuz za rogiem na placu Majdan.

W naszym kościele jeszcze wczoraj było pełno poszkodowanych, których opatrzono, ale byli tez inni chcący się tylko schować przed rządowymi kulami. W tej chwili jest tam tylko kilku ciężko rannych ale spodziewaliśmy się i jesteśmy przygotowani na dużo więcej i mamy lekarzy gotowych aby pomóc”, dodał.

Pastor w swoich wypowiedziach dowodził, że ma rozeznanie polityczne i miał taką nadzieję, że chociaż jeden z ministerów spraw zagranicznych, „może Frank-Walter Steinmeier”, odwiedzi protestujących, ale się głęboko rozczarował.

W pewnym momencie kaznodzieja zaczął rozkładać zdjęcia innych księży i palcem wskazującym opisywał każdego z nich mówiąc, jak to oni starali się rozładować napiętą sytuację wśród zbuntowanych i przygotowanych do strzału umundurowanych funkcjonariuszy.

„Nie wolno zapominać, że około 80 % Ukraińców jest wyznania chrześcijańskiego”, dodał pastor, który jest w Kijowie od ponad czterech lat.

W środę Kanclerz Angela Merkel zwołała konferencję prasową potępiającą przemoc i stwierdzając, że „wszystko należy zrobić, aby rozpocząć proces polityczny”.

Dziennikarze nie mogli być obecni w zamkniętym spotkaniu pomiędzy grupą ministrów spraw zagranicznych: Niemiec, Polski i Francji z Janukowyczem.

Ministrowie spraw zagranicznych z 28 państw UE rozpoczęli debatę w celu omówienia sankcji w czwartek późnym wieczorem. Szef Administracji Prezydenta Ukrainy Andrij Klyuyev ostrzegł, że pogorszy to sytuację i będzie działało na zasadzie ” dorzucania oliwy do ognia”.

 

W artykule tym wykorzystano doniesienia rządowe, medialne i źródła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s