Joe Chal: – ” Mein Kampf ” na licytacji za 47 tyś Euro!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Dwa egzemplarze „Mein Kampf”, podpisane przez lidera nazistowskiej III Rzeszy Adolfa Hitlera zostały wystawione na aukcji w czwartek w Los Angeles za 47 tyś Euro.

Na tej samej aukcji wystawiano inne przedmioty hitlerowców jak: skórzaną kurtkę noszoną przez głównego architekta Rzeszy Alberta Speer.

Zestaw dwóch volumenów – pierwsze i drugie wydanie – politycznego manifestu Führera zostały oszacowane na około 18 tyś Euro, wystawiono do sprzedaży zorganizowanej przez – Nate D. Sanders Auctions.

Jedenaście osób licytowało tomy, podpisane przez Hitlera i poświęcone Josefowi Bauerowi, liderowi partii nazistowskiej Beer Hall, która w 1923 zorganizowała pucz w celu obalenia rządu Bawarii.

Adolf Hitler dał te tomy najprawdopodobniej Bauerowi jako prezenty świąteczne w roku 1925 i 1926, wraz z dedykacją i życzeniami świątecznymi, powiedział pracownik biura aukcyjnego.

Według wielu znawców tematu są to książki, które złowrogo ostrzegały świat przed prawdziwymi dążeniami Hitlera w najbliższej przyszłości a rzadkie, dlatego, że były poświęcone kolegom nazistowskiego przywódcy.

Na czwartkowej aukcji wystawiono także skórzaną kurtkę – własność Alberta Speera, głównego architekta, ministra uzbrojenia i wojny III Rzeszy, której licytacje rozpoczęto od sumy 7,3 tyś Euro.

Po zakończeniu II wojny światowej, kurtkę tą zabrał żołnierz aliantów o imieniu Ralph, który napisał w liście do swojej matki w maju 1945; ” rozglądałem się dzisiaj w ogromnej chacie wysokiego rangą nazisty, dla ciebie mam złoty naszyjnik a dla taty wielką skórzaną kurtkę. Wziąłem płaszcz zimowy ale bez nazistowskich naszywek”.

Jednak nazwisko nazisty Albert Speer pozostało na metce w płaszczu.

 

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez organizatorów aukcji Nate D. Sanders Auctions oraz ze źródeł własnych.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s