Joe Chal: – „TLENOTERAPIA – na etapie projektu!”

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Opracował:

Joe Chal

PhD, MSc BSc,

„Poznałem kilka osób w Polsce, które są zainteresowane zaangażowaniem się w leczeniu ludzi z wykorzystanie Komór Dekompresyjnych (Hiperbarycznych) a ponieważ jestem w tym temacie już od jakiegoś czasu więc zdecydowałem się napisać co nieco na ten temat”.

Nowa terapia jaka się zaczyna rozwijać w Polsce przykuwa coraz więcej uwagi a jest to hiperbaryczna terapia tlenowa ( HBOT ). Kiedy czytamy na temat różnych chorób leczonych pod ciśnieniem to wydaje się, że ten sposób jest zbyt pięknym, aby mógł być prawdziwym.

Jest czymś normalnym, że kilku przedsiębiorców zaczyna wspierać tą dziedzinę medyczną ale wielu z nich szuka w niej tylko „mamony”, co definitywnie niweczy już na samym początku cały plan wdrażania w życie tej trudnej dziedziny rehabilitacji i „uzdrawiania”.

Hiperbaria jako metoda pomagająca w leczeniu ludzi to naprawdę fantastyczna dziedzina w medycynie ale nie może być poganiana „batem„ w celu osiągania tylko zysków.

Czy można zarabiać, używając Komorę Hiperbaryczna w leczeniu?

Oczywiście, że można, ale wszystkie założenia logistyczne jakie zostały dokonane jeszcze przed zakupem bardzo kosztownego sprzętu muszą być rozwiązane.

Jest wiele zagadnień jakie grupa założycielska musi zapiąć na ostatni guzik;

– czy w danym środowisku jest wystarczająca świadomość ludzi o potrzebie tego typu serwisu „uzdrawiania ludzi”?. Zbyt małe rozpropagowanie tego przedsięwzięcia może doprowadzić do tego, ze pacjenci nie zaakceptują tego rodzaju „rekonwalescencji”, natomiast zbyt duże i przesadnie pokazane „cudowne działanie Komory HB” może doprowadzić do niepotrzebnej euforii a ośrodek może nie być przygotowanym na taka przepustowość.

– czy placówka taka będzie miała zabezpieczenie i wsparcie naukowe lokalnej akademii medycznej i czy z tego źródła pochodzić będą opracowania nowych metod i badań?. /często wykorzystuje się czyjeś opracowania bez zgody autora. Proceder taki nie dość, że jest niemoralny to i nielegalny/.

„ osobiście znam kilkadziesiąt placówek HBOT w wielu krajach, gdzie podobne choroby traktowane są różnie, czasami nawet w sposób pozbawiony logiki i podstaw naukowych. Nie można bazować i polegać na metodach badawczych innych placówek, ponieważ będą one zawsze konkurencyjne dla nowo powstałych /placówki mimo woli zwalczają się/.

– czy placówka ma zabezpieczone wsparcie lokalnej i centralnej władzy administracyjnej w zabezpieczaniu środków do jej prowadzenia?. Oczywiście to jest podstawa i na pewno będą potrzebne środki dodatkowe, które trzeba zebrać samemu.

– musi być prowadzona wszechstronna współpraca z innymi tego typu placówkami ale z ograniczonym zaufaniem co do wykorzystania ich metod i nie potwierdzonych efektów. Może się zdarzyć, ze placówka wykonuje takie same czynności co inna i ma o wiele słabsze rezultaty. Świadczy to o tym, że istnieją pewne sekrety, które nie zostały ujawnione.

– nowo powstała placówka nie może wprowadzać od razu nowych eksperymentalnych metod leczenia ale musi pozostać na sprawdzonych zabezpieczając potrzeby najbliższego środowiska. Kiedy nastąpi pełna stabilizacja ośrodka można będzie pomyśleć nad nowatorskimi metodami i nad szerszym propagowaniem a nawet eksportowaniem własnych opracowanych metod, sprzętu a nawet szeroko pojętej wymiany personelu miedzy podobnymi instytucjami poza granicami kraju.

– nie zapominajmy jednak o zabezpieczeniu się na wszelaką ewentualność roszczeń prawnych (Public Liability Insurance);

Ostatnie i może najważniejsze

Jeśli już konsorcjum doszło do przekonania, że mają odpowiedzi na większość nurtujących a najważniejszych problemów z jakimi zetkną się w czasie wdrażania swego projektu w życie, powinni zdecydować o zakupie odpowiedniej Komory. Na pewno staną przed wyborem miedzy: wieloosobową a jedno czy dwuosobową komorą HB.

Uwaga:

NFZ – jak do tej chwili dotuje tylko wieloosobowe Komory Hiperbaryczne! /ale to powinno się niebawem zmienić/.

Ten kto nie musi korzystać z dofinansowania z NFZ osobiście zalecałbym na sam początek jedną lub dwie /monoplece/ jednoosobowe Komory HB z tego względu, że poniesione zostaną o wiele mniejsze nakłady finansowe a efekt może być równie dobry jak z użyciem „molochów” wieloosobowych, poza tym leczenie, szkolenie i prowadzenie badań naukowych z użyciem małych komór daje lepszą kontrolę, rezultaty i efekty leczenia i opracowania do indywidualnie dobranych potrzeb pacjenta. Można również zakupić dwie Komory HB (jednoosobową i kilkuosobową). Jeśli ktoś chce otwierać ośrodek HBOT a nigdy nie pracował w takiej placówce czy nie miał kontaktu z pracującymi tam specjalistami niech zapomni o tworzeniu takiego ośrodka i nie ważne jakie chęci, zamiary czy środki finansowe posiada – należy bazować na doświadczeniach swoich i innych!”.

Dobór odpowiedniego personelu

Ktoś kto nigdy nie miał styczności z hiperbarią pomyśli, że wszyscy pracownicy zatrudnieni w takiej placówce muszą być lekarzami a to wcale nie jest regułą a najlepszym rozwiązaniem jest, aby specjalistami byli fachowcy dwu dziedzin inż/med, ponieważ cała filozofia tego leczenia polega na zrozumieniu: fizjologi, /chemii, fizyki, mechaniki/ i procesów fizycznych zachodzących w organizmie w rożnych środowiskach. Wiąże się to również z obsługą bardzo skomplikowanego sprzętu na jakim przyjdzie pracować.

Uprawnienia

Nie można zapominać o uprawnieniach potrzebnych do pracy z urządzeniami ciśnieniowymi. Tak się nieszczęśliwie składa, że w Polsce nikt nie prowadzi szkoleń oprócz Marynarki Wojennej i są to kursy wyłącznie na potrzeby wojska „Szkolenie operatorów stacjonarnych i mobilnych zespołów komór dekompresyjnych; Obawiam sie, że szkolenia prowadzone przez Marynarkę Wojenną nie są akredytowane dla potrzeb cywilnych i nie spełniają potrzeb i wymogów HBOT.

Kandydaci na operatora Komory Hiperbarycznej dla celów medycznych to: terapeuta oddechowy lub dyplomowana rejestrowana pielęgniarka, rejestrowany ratownik medyczny, lekarz medycyny.

Polecam kursy organizowane przez LHM (London Hiperbaric Medicine), które są właściwymi i uznawanymi na całym świecie, oto link:

http://www.londonhyperbaric.com/training-courses/chamber-operator-attendant/

W praktyce wszyscy pracownicy placówek HBOT na zachodzie są również płetwonurkami, pozwala to na lepsze zrozumienie wpływu ciśnienia na organizm ludzki przez personel w praktyce. Jako instruktor PADI (Professional Association of Diving Instructors) i instruktor SDI/TDI ( Scuba Diving International / Technical Diving International) bardzo chętnie pomogę w zorganizowaniu takich kursów.

Jesteście już gotowi na otwarcie?

Jeśli już zdecydowaliście się na otwarcie placówki HBOT to powinien być to oddział z wykorzystaniem tlenoterapii w leczeniu szerokiej gamy chorób i musi być czynny 24 godz/dobę od pierwszego dnia począwszy, ponieważ wszystkie oczy będą skierowane na to jak on poradzi sobie z trudnymi, nagłymi przypadkami i chociażby dlatego, że znajdzie się taka osoba, która zweryfikuje profesjonalizm zatrudnionych tam specjalistów. Ten początkowy okres może okazać się decydującym o przyszłości – czy zacznie się start do sukcesu czy do porażki. Wystarczy jeden tragiczny przypadek, który może się zdarzyć w pobliżu placówki a zniweczy wszystkie pozytywne wysiłki wielu ludzi i nie jest ważne czy ktoś poczuwa się do odpowiedzialności, takie piętno może być przypisane jak „łatka” i pozostać tam na długie lata.

Gdzie jeszcze może mieć zastosowanie tlenoterapia?

Właściwie tlenoterapię można wykorzystać nie tylko w leczeniu ludzi chorych ale również: w sporcie, po operacjach plastycznych twarzy, kosmetyce, do odnowy biologicznej dla ciężko pracujących górników, hutników, pracowników cementowni, spawaczy i wszystkich tych, którzy pracują w miejscach zapylonych, w otoczeniu gazów trujących czy pyłów.

Polecam artykuł „Hiperbaryczna terapia tlenowa: jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic piękności w Hollywood:” oto link;

http://bodyecology.com/articles/hyperbaric-oxygen-therapy-one-of-hollywood%E2%80%99s-best-kept-beauty-secrets#.UwZf1WJdWSo

Jaki sprzęt powinien się znajdować w takiej placówce?

Każda placowka powinna się znajdować w budynku spełniąjacym warunki okresślone odpowiednimi przepisami dla sprzetu ciśnieniowego.

Podstawowy sprzęt: dwie lub wiecej komor jednoosobowych (jedna mobilna), jedna kilkuosobowa (wieloosobowa), spreżarka(i), tlen medyczny 100 % (koncentratory tlenowe max tlen 97 %), sprzęt pierwszej pomocy, mała komora dla zwierząt domowych (o ile warunki i przepisy na to pozwalają), nosze oraz Worek Gamowa, który używa się w przypadku wypadków lotniczych czy wysokogórskich.

Nie wolno zapominać o zwierzętach, które też wymagają leczenia pod ciśnieniem (tlen) np: w przypadku zaczadzeń budynkow inwentarskich.

„Jak widziałbym siebie w organizowaniu takiej placowki, gdyby mi przyszło ją budować?”.

Myślę, że poradziłbym sobie z taką inwestycją bez popełniania najmniejszych błędów a moje doświadczenia, wiedza i kontakty z hiperbarykami na całym świecie, pomogłyby mi w urzeczywistnieniu takiego projektu, ale nie o to tutaj chodzi, ponieważ moim celem nie jest zakładanie nowych placówe a raczej wykorzystanie moich możliwości w celu niesienia /porady, pomocy czy wsparcia/ już istniejącym ośrodkom, które borykają się z problemami natury naukowo-technicznej w tej niespełnionej a z wielkimi leczniczymi możliwościami i nadziejami dziedziny HBOT (Terapii Hiperbarycznej).

Jaki koszt takiej placowki (pod klucz)?

Jestem w stanie wybudować taki ośrodek, który spełni wszystkie warunki oraz przepisy i będzie sprawniejszy niż każdy jeden z ośmiu istniejących ośrodków obecnie funkcjonujących w Polce za sumę o wiele mniejszą niż wydano na ten najtańszy. Przypominam, że bardzo znany i renomowany ośrodek w kraju w ostatnich dwu latach wydał ponad 20 mln zł na wielkie Komory Dekompresyjne i wcale nie stał się przez to nowocześniejszym i w dalszym ciągu boryka się z olbrzymimi problemami.

„Dla mnie jako specjalisty od spraw hiperbarycznych i jako człowieka najważniejsze było i jest to, aby wykorzystać maksymalnie wszystkie istniejące na ziemi źródła w celu ratowania życia i leczenia ludzi a sprawy finansowe /choć ważne/ były zawsze drugoplanowe.

Jeśli ktoś popełni błąd w projekcie i nie zostanie on w odpowiednim czasie skorygowanym to może się okazać, że cały ten wdrożony projekt legnie w gruzach.”

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s