Joe Chal: – Napięcie na Ukrainie nadal rośnie!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział, że jego kraj jest praktycznie w stanie wojny z Rosją, gdyż Moskwa coraz bardziej wywołuje presję na Kijów, twierdząc, że peryferia wschodnie rosyjskie – wpadają w coraz to większe bezprawia.

Rosjanie faktycznie przejęli kontrolę nad ukraińskim Krymem co spowodowało powstanie największego kryzysu geopolitycznego Europy od zakończenia zimnej wojny. W niedzielę w regionie tym przeprowadzone zostanie referendum w sprawie – „czy podzielić się i stać się częścią Rosji”, ale zachód już teraz stwierdza, że nie uzna takiej sytuacji.

„Trzeba przyznać, że życie na Ukrainie stało się zbliżone do stanu wojny”. Andrii Deshchytsya minister spraw zagranicznych powiedział przed spotkaniem z jego odpowiednikami z Belgii, Holandii i Luksemburga. „Musimy radzić sobie z agresją, której zbytnio nie rozumiemy”.

Deshchytsya powiedział, że Ukraina liczy na pomoc z Zachodu. Premier Arsenij Jaceniuk ma się spotkać dzisiaj z prezydentem Barackiem Obamą w Waszyngtonie.

W poniedziałek rosyjski MSZ powiedział: „teraz bezprawie rządzi na wschodnich regionach Ukrainy w wyniku działań bojowników z tzw „Sektora Prawa” z pełnym przyzwoleniem nowych władz Ukrainy .

Sektor Prawa to grupa kilku skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych ugrupowań, których działacze byli wśród najbardziej radykalnych i konfrontacyjnych demonstracji w ostatnich trzech miesiącach w stolicy Ukrainy, Kijowie, którzy ostatecznie obalili prezydenta Wiktora Janukowycza .

W oświadczeniu z Kremla stwierdzono również, że obywatele rosyjscy próbują przekroczyć granice z Ukrainą ale zostali zatrzymani i cofnięci z terytorium przez ukraińskie służby graniczne.

Pro – Rosyjski sentyment jest bardzo wysoki na wschodzie Ukrainy i istnieją obawy, że Rosja może dążą do włączenia tego obszaru jako swego terytorium.

Obama ostrzegł, że referendum na Krymie naruszy międzynarodowe prawa. Ale w niedzielę , prezydent Rosji Władimir Putin wyraził się bardzo jasno w rozmowach telefonicznych z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i brytyjskim premierem Davidem Cameronem, że wspiera on wspólny głos.

„Kroki podjęte przez prawowite przywództwo Krymu są oparte na normach międzynarodowego prawa i mają na celu zapewnienie interesów prawnych mieszkańców półwyspu”, powiedział Putin.

W poniedziałek Putin został poinformowany przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, że otrzymał od Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego dokumenty wyjaśniające amerykański pogląd na sytuację w Ukrainie.

Dokument ten zawiera koncepcje, które nie całkiem zgadzają się ze stanowiskiem US, ponieważ wszystko zostało dokonane w rzekomym konflikcie między Rosją i Ukrainą , w zakresie przedstawiania wszystkiego na zasadzie faktów dokonanych. Kreml twierdzi, ze legalnie wybrany pro – Kremlowski prezydent Ukrainy Janukowycz obalonego przez zamach stanu.

Ławrow powiedział, że Kerry został zaproszony do Rosji w celu omówienia sytuacji. „Zaprosiliśmy pana Kerry z ta myślą, że przyjedzie dzisiaj i jesteśmy przygotowani na przyjęcie jego . On dał na to wstępną zgodę . Potem w sobotę zadzwonił do mnie i powiedział, że chciałby przełożyć tą wizytę na termin późniejszy” powiedział minister.

W Waszyngtonie, przedstawiciel Departament Stanu powiedział, że wciąż czeka, aby usłyszeć z Moskwy, czy propozycje USA do negocjacje są gotowe do zaakceptowania w celu rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez Kerry-ego, po weekendowej dyskusji z Ławrowem powtórzył on żądanie Waszyngtonu, aby Moskwa wycofała swoje wojska z Ukrainy i zaprzestała aneksji Półwyspu Krymskiego. Kerry wezwał także Rosję do zaprzestania /jak oświadczył / „prowokacyjnych kroków” aby umożliwić kontynuowanie rozmów dyplomatycznych.

W Kijowie , Michaił Chodorkowski ,biznesmen i krytyk Putina , który był niegdyś najsłynniejszym więzieniem w Rosji , powiedział w poniedziałek, że jego kraj rujnuje swoją wieloletnią przyjaźń z Ukrainą.

„Kwestia losu Krymu jest bardzo bolesna zarówno dla Ukraińców i Rosjan. To nie tylko prosty spór terytorialny o kilka dodatkowych kilometrów kwadratowych” powiedział Chodorkowski w Kijowie.

Dodał, „Dla Rosjan , to święte miejsce i ważny element w naszej pamięci historycznej. Jest to najbardziej bolesną raną od czasów upadku Związku Radzieckiego”. Niemniej jednak, symboliki Krymie nie może uzasadniać żadna inwazja.

Zaapelował aby Krym pozostał częścią Ukrainy, ale z zachowaniem praw rosyjsko języcznych obywateli.

Wszystkich tych, którzy planują wyjazd na Ukrainę pragnę przestrzec przed zbrojnymi gangami i bandami grasującymi praktycznie w całym kraju.

 

W artykule tym wykorzystano doniesienia prasowe z The Telegraph jak i ze źródła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s