Joe Chal: – Zostanie przywrócona granica Polsko-Niemiecka!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Policja we wschodniej części Niemiec będzie przywracała punkty kontroli granicznych z Polską ze względu na wzrost przestępczości, po siedmiu latach „bez granic” miedzy tymi dwoma krajami.

Polska przystąpiła do UE w 2004 r. a po dołączeniu do strefy Schengen w 2007 r. punkty kontroli na granicy z Niemcami zostały zniesione.

Ale rosnąca przestępczość w regionie przygranicznym Brandenburgii zmusza do przywrócenia kontroli policyjnych, powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Niemiec.

„Policja będzie obecna na przejściach granicznych z Polską – natychmiast w celu przeprowadzania kontroli”, powiedział Ralf Holzschuher na konferencji prasowej w Poczdamie.

Ministerstwo spraw wewnętrznych wyjaśniło w oświadczeniu dlaczego podjęto takie kroki, ponieważ „regiony przygraniczne Brandenburgii mają rosnący wskaźnik przestępczości wyższy niż średni”.

Według policji ,liczba odnotowanych przestępstw w obszarze przygranicznym wzrosła w 2013 r do 22.184. o prawie dziesięć procent porównując do roku 2012.

W 2011 i 2012 roku przestępczość spadła, ale wskaźnik ten nagle wzrósł i potrzebne było podjecie odpowiednich kroków, podało ministerstwo.

Holzschuher powiedział, że wzrost kradzieży stał się głównym problemem. 44 % wszystkich zgłoszonych przestępstw to pospolite kradzieże, których zanotowano wzrost o 7,2 % w porównaniu z 2012 rokiem i odnotowano 651 kradzieże samochodów.

Przestępstwa kryminalne w regionach przygranicznych Brandenburgii stanowią 11 % wszystkich przestępstw w całym kraju a Frankfurt nad Odra jest szczególnie dotknięty.

Przedstawiciel Policji powiedział, że aresztowano 3607 podejrzanych obcokrajowców w 2013 roku i jest to wzrost o 1171 przestępstw w porównaniu z 2012 rokiem.

Duża część przestępców pochodzi z Rosji (1421) i z Polski (1231).

W roku 2012 tylko 212 podejrzanych obywateli rosyjskich zostało aresztowanych, według statystyk ministerstwa spraw wewnętrznych .

Ministerstwo zaznacza, że wprowadzenie takiego „rygoru” jest zgodne z prawem UE i strefy Schengen „o kontrolach na granicach w Europie”, tam gdzie te kontrole zostały zniesione.

Niemiecka i polska policja będzie również intensyfikowała swoją współpracę w celu przeciwdziałania wzrostowi przestępczości, powiedział przedstawiciej ministerstwa spraw wewnętrznych.

„Moim zdaniem działania podjęte przez niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych są niezgodne z prawem obowiązującym w UE i porozumieniami z Shengen. Świadczy to również o słabości polskiej dyplomacji.

Jako australijczyk polskiego pochodzenia posługujący się paszportem aussie miałem wielokrotnie możliwość zaobserwowania złego traktowania polskich obywateli na lotniskach miedzynarodowych w Niemczech. Widziałem na lotnisku we Frankfurcie pana Leszka Millera /poźniejszego premiera Polski/ odstawionego na bok przez uzbrojone oddział ochrony lotniska i zmuszonego do czekania aż wszyscy inni pasażerowie wejdą na pokład samolotu”.

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec, jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s