Joe Chal: – Mieszkańcy Krymu idą dziś do urn!

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Mieszkańcy Krymu idą do urn w sprawie referendum „Czy zerwać z Ukraina czy przyłączyć się do Rosji?”.

„Czy mieszkańcy Krymu idąc do urn w referendum zdecydują dziś w sprawie zerwania z Ukrainą i przyłączą się do Rosji, która powoduje wielkie zachwianie bezpieczeństwa w stylu zimnej wojny na wschodniej granicy Europy?”.

Nowy rząd Ukrainy jak i większość społeczności międzynarodowej, z wyjątkiem Rosji, nie uzna wyników referendum, które dzisiaj są przeprowadzane na Krymie.

„To jest historyczny moment, wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie”, powiedział dziennikarzom Sergiy Aksyonov, lokalny pro – moskiewski premier, jeszcze tak niedawno mało znany polityk, członek narodowej partii bolszewickiej.

„To jest nowa era”, powiedział po tym jak jeden z demonstrantów zaczął machać ukraińską flaga, która prawie natychmiast została wyrwana jemu z rąk przez ochroniarzy.

„Będziemy świętować tego wieczoru!” powiedział Aksyonov.

Około 1,5 miliona osób, będzie uczestniczyło w głosowaniu na półwyspie nad Morzem Czarnym, który jest w większości zamieszkały przez Rosjan.

Prezydent Ukrainy Oleksandr Turchynov wzywa mieszkańców Krymu do bojkotu głosowania, oskarżając Rosję o jawna agresje.

„Cały plan inwazji na Krym był dawna i skrupulatnie przygotowany przez Rosję, najpierw wewnątrz Ukrainy by posłużyć się pretekstem zajęcia Krymu” powiedział Turchynov.

Reporterzy AFP widzieli dziś rano wyborców glosujących w Symferopolu w bazie morskiej rosyjskiej floty czarnomorskiej .

„Wszystko pójdzie gładko!”. Jestem tylko za Rosją”, powiedziała urodzona w Rosji Raisa ,77 – letnia schorowana kobieta, poruszająca się przy pomocy laski, która była jedna z pierwszych do głosowania w Symferopolu .

W Bakhchysaray, gdzie się znajduje centrum rodzimej społeczności muzułmańskiej tatarskiego Krymu, który namawia do bojkotu referendum – tylko można zobaczyć Rosjan idących do głosowania.

„Czekaliśmy na ten moment od lat”, powiedział 71 – letni Ivan Konstantinovich, który podniósł ręce do góry na znak „HURA” po głosowaniu w mieście.

„Każdy będzie głosował na Rosję”, powiedział.

Przedstawiciel Krymu mówi, że zagraniczni obserwatorzy monitorują glosowanie, ale Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie jest tutaj obecna. To dlatego, że nie została zaproszona.

Wojskowi obserwatorzy OBWE mające na celu rozładowanie napięcia, nie zostali wpuszczeni na Krym, który stał się centrum najgorszej konfrontacji Wschód-Zachód od czasu upadku muru berlińskiego w 1989 roku.

Wyborcy mają do wyboru, albo stać się częścią Rosji lub zachować większą autonomię, ale stanie się częścią Ukrainy nie wchodzi w rachubę.

Oczekuje się, że wstępne wyniki ankiety zostaną ogłoszone wkrótce po zamknięciu glosowania t/j o godzinie 8 wieczorem. Od samego rana były rozdawane tysiące rosyjskich flag na ulicach w Sewastopolu.

Przygotowania do stania się częścią Federacji Rosyjskiej – to proces, który może trwać miesiące i ma się rozpocząć już od jutra o ile ludzie zagłosują na Moskwę .

Od samego rana w wielu miejsca Krymu odbywają się pokazy wojsk kozackich wraz ze sloganami „Jesteśmy w Rosji !” Budynki rządowe w Symferopolu, nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co do oczekiwanego rezultatu referendum.

Władze pro – rosyjskie i Moskwa mówią, że „referendum jest przykładem samostanowienia tak jak decyzja Kosowa do opuszczenia Serbii, ale Waszyngton twierdzi, że nie jest ona demokratyczna, ponieważ odbywa się „pod lufą karabinu”.

Przed referendum napięcia bardzo nasiliły się głównie w wschodniej rosyjskojęzycznej części Ukrainy.

Trzech działaczy zostało zabitych we wschodnich miastach Doniecku i Charkowie w okresie przygotowań do referendum na Krymie.

Pro-moskiewscy sympatycy zaczęli nawoływać do podobnych działań referendalnych na terenie całej Ukrainy.

Wojska rosyjskie i milicja przejąła kontrolę strategicznych miejsc na półwyspie.

Rosyjscy prawodawcy zapalili również zielone światło dla prezydenta Władimira Putina do inwazji na Ukrainę (kiedy to nastąpi – zdecyduje prezydent?), powołując się na konieczność obrony Rosjan przed narodowymi radykałami.

Ukraińskie bazy wojskowe w regionie są otoczone kordonrm milicji, ale nie doszło do żadnych konfrontacji zbrojnych Rosja – Ukraina.

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez AFP jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s