Joe Chal: – „Tymoszenko wzywa UE do nacisku na Rosję”.

Joe small pictureJoe Chal vel Chalubowicz

Foto : Julia Tymoshenko;

Tymoszenko wzywa UE do twardej linii wobec Rosji.

W niedzielę była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, wezwała mocarstwa zachodnie do zjednoczenia się i obrania twardej linii wobec prezydenta Rosji Władimira Putina w kryzysie Krymskim.

„To agresywne dążenie do władzy w odniesieniu do Ukrainy stanowi nie tylko zagrożenie dla państwa ukraińskiego ale i inne części Europy Wschodniej są również w niebezpieczeństwie”, powiedziała niemieckiemu dziennikowi Der Tagesspiegel .

„Gdyby Putin kontynuował atak na nasz kraj po aneksji Krymu, chciałabym wezwać przywódców demokratycznego świata, aby skorzystać z najsilniejszych działań w celu powstrzymania tego agresora”.

Powiedziała, że zachód nie powinien w żadnym wypadku zaakceptować wyniku niedzielnego referendum na Krymie i zerwania z Ukraina a przyłączenia się do Rosji.

„To jest działanie bez precedensu w najnowszej historii i takie metod stosowane przez Rosję na Krymie nie zostały uznane za możliwe przez wiele państw na Zachodzie”, powiedziała.

Tymoszenko, lider prozachodniej pomarańczowej rewolucji w 2004 roku, przebywa od dwu tygodni na leczeniu w szpitalu w Berlinie.

53 –letnia była premier została zwolniona z więzienia w dniu 23 lutego po odbyciu kary trzech z siedmiu lat więzienia za nadużycia władzy, ale nigdy się nie tych oskarżeń nie przyznała, zaprzeczając .

Dla gazety Der Tagesspiegel powiedziała, że jest w stałym kontakcie telefonicznym z sojusznikami w Kijowie i odwiedził ją w czwartek dawny potentat naftowy Rosji i krytyk Kremla Michaił Chodorkowski, który spędził dziesięć lat w więzieniu przed jego ułaskawieniem przez prezydenta Putina.

Chodorkowski, który stara się o pobyt stały w Szwajcarii, odwiedził w zeszłym tygodniu Kijów wyrażając się negatywnie o ingerencji Moskwy na Ukrainie.

„Krążą takie opinie, ze Julia Tymoszenko wcale nie jest chora fizycznie i tylko symuluje chorobę aby zdobyć sobie sympatie społeczeństwa a szczególnie przyszłych wyborców. Polacy pamiętają, że ta sama kobieta, która „gra patriotkę” wypowiadała jeszcze tak niedawno, że cześć południowo-wschodniej Polski musi wrócić do Ukrainy. Jeśli była premier potrzebuje pomocy medycznej to moim zdaniem najlepszym specjalistą dla niej byłby ktoś od leczenia psychiki. Kobieta ta według mojej opinii przestała być autorytetem politycznym”.

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez gazetę Der Tagesspiegel jak i źrodła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s