Joe Chal: – Merkel rezygnuje z dalszych sankcji wobec Rosji!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Foto: Angela Merkel i Stephen Harper;

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dała do zrozumienia w czwartek, że pokazane pazury UE są wystarczającym ostrzeżeniem – jakie są możliwości nałożenia dalszych sankcji by utrzymać w ryzach Rosję w kryzysie z Ukraina. Ale dodała, że Europa jest w pełni przygotowany do działania, jeśli będzie to konieczne.

Po rozmowach z premierem Kanady Stephenem Harperem w Berlinie jeden z dziennikarzy zapytał panią Merkel „czy Niemcy były przygotowane do przyjęcia „ciosu” związanego z sankcjami gospodarczymi wobec Rosji po zajęciu przez nią części Ukrainy?”.

Powiedziała, że Unia Europejska, która ma możliwości dalszych sankcji do zaprezentowania prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi aby powstrzymać jego zapędy na Ukrainie, podejmie zdecydowane działania, jeśli będzie to konieczne”.

„Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie” powiedziała. „Rosja potrzebuje handlu i wymiany … Dlatego Rosja może stracić wiele. I dlatego jestem zupełnie spokojna”.

Merkel dodała, że Europa powinna jednak zrewidować swoją politykę energetyczną w perspektywie długoterminowej w celu zmniejszenia uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu.

„Niebawem będzie nowe spojrzenie na politykę energetyczną jako całości”, ale dodała, że UE jest silnie uzależniona od rosyjskich potrzeb paliwowych.

Dwaj przywódcy rozmawiali o dwustronnych stosunków handlowych miedzy UE- Kanada i kontrakt ten jest obecnie w końcowej fazie negocjacji.

Harper przekonywał, że Kanada jako jeden z największych producentów energii, jest zdolna do dywersyfikacji eksportu energii.

Niemcy również są chętne do dywersyfikacji dostaw w celu zmniejszenia uzależnienia od rosyjskiego gazu, Merkel wskazała, ze infrastruktura jest potrzebna aby przenieść kanadyjską energię do Niemiec a taka jeszcze nie istnieje.

UE w zeszłym tygodniu uderzyła w Rosję nastę 12 sankcjami po przejęciu przez Moskwę Półwyspu Krymskiego podnosząc swoją czarną listę do 33 sankcji.

Przedstawiciel NATO /Blok 28 członków/ powiedział, że blok ten rozważa nałożenie sankcji gospodarczych na Moskwę, ale tylko wtedy, gdy nadal Rosjanie będą eskalować napięcia na Ukrainę.

Harper podkreślił swój sprzeciw wobec zaproszenie Putina z powrotem do klubu G8 – największych potęg gospodarczych po zawieszeniu Rosji jako członka w tym tygodniu.

” On nie zasłużył sobie, aby być partnerem, on zaczął być rywalem i konkurentem. Taka jest rzeczywistość, z która musieliśmy się pogodzić”, powiedział o Putinie.

„Osobiście – Ja tylko tu mogę mówić o Kanadzie. Nie widzę żadnej drogi powrotu Putina do wspólnego stołu, chyba, że Rosja całkowicie zmieni kierunek i pogląd wobec świata, jego wartości i zachowań!”.

 

W artykule tym wykorzystano niemieckie informacje podawane dla prasy jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s