Joe Chal: – 13-tu członków misji OBWE zakładnikami na Ukrainie!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Pushilin wygłosił swe oświadczenie sprzed budynku służb bezpieczeństwa SBU zajętego przez rebeliantów w Sławiańsku, gdzie grupa OBWE /Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie/ była przetrzymywana.

Samozwańczy burmistrz miasta, Wiaczesław Ponomariow powiedział także rosyjskim mediom TV że OBWE to członkowie uważani za „oficerów wywiadu z członków państw NATO”.

„Personel wojskowy z Danii, Niemiec, Polski, Czech, Bułgarii i z innych krajów został zatrzymany”, powiedział prowadzący program telewizyjny w Moskwie.

„Wierzymy, że misja OBWE nie oznacza wejścia obcego personelu wojskowego na nasze terytorium i wywołania zakłóceń oraz przeglądania naszych obiektów specjalnego znaczenia”.

Sławiańsk stał się epicentrum napięć między prorosyjskimi demonstrantami i władz ukraińskich we wschodniej części kraju, gdzie rebelianci prokremlowscy przejęli szereg ukraińskich miejscowości.

W piątek wieczorem, niemiecki minister obrony Ursula von der Leyen potwierdziła, że prorosyjscy separatyści aresztowali 13 członków misji obserwatorów, ich tłumacza i kierowcę. Czterech z nich to są z Niemiec, w tym trzech członków niemieckiego wojska.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt powiedział na jego Twitterze RSS, że jeden z członków OBWE był Szwedem.

Minister Sikorski podał, że wśród zakładników jest jeden Polak, starszy oficer Wojska Polskiego. Opozycja polska a w szczególności PiS zarzuca ministrowi bezczynność i brak jakiegokolwiek działania na rzecz uwolnienia przetrzymywanych.

W sobotę władze w Berlinie poinformowały, że minister spraw zagranicznych Frank – Walter Steinmeier wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa i domaga się od Moskwy aby ona wykorzystała swoje wpływy w celu uwolnienia tej grupy „natychmiastowego uwolnienia” dodał.

„Użyjemy wszelkich sił i środków jakie mamy do dyspozycji, aby zapewnić tej grupie kontynuowanie tej misji tak jak została zapoczątkowana, żeby mogą prowadzić swoją pracę”, czytamy w oświadczeniu MSZ”.

Ministerstwo dodaje, że jest również w kontakcie z wysokimi rangą rosyjskimi dyplomatami.

 

W artykule tym wykorzystano doniesienia medialne i z Niemiec i TV z Moskwy.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s