Joe Chal: – Putin chce odwołania wyborów na Ukrainie!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Foto: Przed okupowanym przez rebeliantow budynkiem w Doniecku;

Antyterrorystyczna operacja wojskowa na Ukrainie przeciwko pro-moskiewskim rebeliantom „będzie kontynuowana”?

Operacja wojskowa Ukrainy przeciwko pro-moskiewskim rebeliantom uzależniona jest od Władimira Putina, który wzywa do odroczenia wyborów, powiedział sekretarz Bezpieczeństwa Narodowego i Rady Obrony Ukrainy.

„Operacje antyterrorystyczne będą prowadzone niezależnie od jakichkolwiek decyzji grup terrorystycznych lub wywrotowych w regionie Doniecka na Ukrainie wschodniej”, powiedział dziennikarzom, Andrij Parubiy w Kijowie .

Prorosyjscy rebelianci walczący we wschodniej Ukrainie rozważali ewentualność, czy odłożyone zostanie głosowanie w sprawie niepodległości, tak jak wezwał prezydent Władimir Putin, aby opanować kryzys zagrażający pogrążaniu się kraju w wojnie domowej.

Samozwańczy przywódcy rebeliantów w miastach o największych ogniskach zapalnych jak: Sławiańsk i Doniecku przekazał dziennikarzom krótkie informacje po tym jak Putin powiedział, że zaplanowane na niedzielę referendum należy odłożyć, aby umożliwić negocjacje.

Wczoraj późnym wieczorem Putin wypowiedział się także na temat organizowania wyborów prezydenckich na Ukrainie w dniu 25 maja jako „absurdalne”.

Ale upiera się aby przeprowadzić reformy dla rosyjskojęzycznych obywateli na Ukrainie w jej części wschodniej, aby miały więcej autonomii na wzór i w ramach konstytucji byłej republiki radzieckiej.

Putin również powiedział, że jego żołnierze wycofali się z terenu przygranicznego z Ukrainą, ale rzecznik NATO i Stanów Zjednoczonych powiedział, że nie zaobserwowano żadnych ruchów wojsk rosyjskich.

Propozycja Putina stworzyła pierwszy promyk nadziei, że nieuchronne pogrążanie się w stan wojny można uniknąć, ale wywołało to mieszane a nawet sceptyczne reakcje na Zachodzie.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier z zadowoleniem przyjął ” konstruktywny ton” komentarzy Putina, które wypowiedziane zostały przez przywódce Kremla po spotkaniu z prezesem i dyrektorem szwajcarskiego OBWE Didierem Burkhalterem.

Giełda tak jak i wartość rosyjskiego rubla od tego momentu natychmiast wzrosła po kilku tygodniach strat.

Jednak Kijów i Waszyngton były znacznie bardziej pesymistyczne w propozycjach Putina.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oskarżył Putina o „przeprowadzanie rozmów bez jego udziału” o referendum niepodległościowym, które zdaniem szefa Rosji nie będzie zgodne z konstytucja tego kraju.

Brak oznak dobrej woli

Ukraiński MSZ wydał dzisiaj oświadczenie mówiące, że każdy plebiscyt na Ukrainie bez konsultacji z władzami w Kijowie będzie „bezsensowny i nie do przyjęcia”.

„Wszystkie oznaki terrorystyczne związane z referendum na wschodzie naszego kraju będą nielegalne wynikające z definicji. Tak więc nawoływanie do ” przełożenia wyborów” jest tylko formą kpiny i bynajmniej nie ma żadnej oznaki dobrej woli”, powiedział przedstawiciel Kijowa.

Rząd chce utrzymać „dialog narodowy na pełną i całą skalę a dialog z terrorystami jest niedopuszczalny i nie do zaakceptowania”, powiedział rzecznik MSW.

Mały tłum zebrał się na zewnątrz ratusza w Doniecku zajmowanym przez rebeliantów od kilku tygodni. Wielu ludzi uważa, że zapowiedź Putina stała się dla nich swego rodzaju ” niespodzianką”, aby wywrzeć nacisk na rząd w Kijowie.

„Nigdy nie będziemy pod kontrolą hunty z Kijowa – zabili tam wielu naszych braci i o tym nigdy nie zapomnimy”, powiedział jeden z rebeliantów. W pewnym momencie do zebranych podeszła kobieta z plikiem ulotek i wręczała wszystkim pierwsze i jedyne darmowe wydanie „gazety” separatystycznej grupy – Głos Republiki.

Wyraźnie widać, że Rosja ignoruje obecne władze ukraińskie jako nielegalne a cały kraj jako teren pogrążony w chaosie o panującym tam „bezkrólewiu”.

Pozornie zdawałoby się, że „Władza leży tam na ulicy” ale kto po nią sięgnie to może stracić nie tylko dłoń!

 

W artykule tym wykorzystano niektóre informacje z mediów jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s