Joe Chal: – 13 letnia dziewczyna może usunąć legalnie ciążę!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Trzynastoletnia dziewczyna otrzymała prawo do podjęcia samodzielnej decyzji o aborcji – takie postanowienie wydał Sąd Najwyższy w Londynie.

Sędzia tego Sądu orzekł, że 13-letnia dziewczyna ma prawo decydować, czy chce  usunąć swoją własną ciążę czy nie.

Uczennica odkryła, że jest w ciąży po tym jak jej babcia zauważyła, że dziewczyna wygląda „dziwnie” kilka tygodni temu i zabrała ją na badania.

Nastolatka nadal mieszka w domu z rodzicami.

Urzędnicy opieki społecznej i zdrowia zwrócili się do przedstawiciela sprawiedliwości sędziego Mostyna aby ten zdecydował co zrobić, czy nastolatka jest na tyle zdolna umysłowo, aby zrozumieć w jakiej znalazła się ona sytuacji życiowej.

Po wysłuchaniu zeznań psychiatry, który przeprowadził wywiad z nią, sędzia uznał, że jest gotowa psychicznie aby zostać matka.

Psychiatra powiedział, że ciężarna dziewczyna mówiła do niego „cichym i prawie plączącym głosem” była w stanie wyjaśnić jemu, że nie chce urodzić ale usunąć płód, ze względu na niemożliwość poradzenia sobie z jego utrzymywaniem i wychowaniem co już teraz wprawia ją w znaczny stres”.

Sędzia powiedział, że to dziewczyna ma podjąć decyzję, co chce teraz uczynić”.

Badania wykazały, że dziewczyna jest prawdopodobnie więcej niż 20 tygodni w ciąży, kiedy ta sprawa stanęła po raz pierwszy na nadzwyczajnej wokandzie Sadu Najwyższego w połowie marca .

Władze lokalne północnej Anglii zostały zmuszone do legalnego udowodnienia, że jest ona zdolna do podjęcia samodzielnej decyzji o aborcji.

„Jestem całkowicie przekonany, że jest ona wystarczająco inteligentna i ma taka wiedzę” napisał w swoim orzeczeniu psychiatra.

„Teraz decyzja należy wyłącznie do niej, co ona zechce zrobić?”

Orzeczenie Sądu Najwyższego konieczne było aby zapewnić lekarzom i szpitalowi, który dokona takiej aborcji, że nie będzie mógł być pozwany o jakiekolwiek roszczenia, jeśli przeprowadzi ten zabieg.

Jeśli dziewczyna nie była w stanie zrozumieć w jakiej sytuacji się znajduje to władze lokalne będą mogły podjąć za nią taką decyzję do przerwania ciąży, jeśli lekarze będą wierzyli, że jest to w jej najlepszym interesie.

W artykule tym wykorzystano fragmenty mediów UK jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s