Joe Chal: – Dziś „Referendum” na wschodzie Ukrainy!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Foto: Karty referendalne na Ukrainie wschodniej;

W części wschodniej Ukrainy kontrolowanej przez prorosyjskich rebeliantów odbywa się głosowanie w sprawie niepodległości. Zachód zdecydowanie określa to działanie jako nielegalne, które może eskalować jeszcze większą przemoc a nawet wojnę domową i doprowadzić do rozpadu byłej radzieckiej republiki.

Walka rozgorzała ponownie na obrzeżach miasta Sławiańsk, gdzie rebelianci próbowali przejąć ponownie lokalną wieżę telewizyjną, którą ochraniają żołnierze ukraińscy.

Ale w centrum Sławiańska i okolicznych miast , wyborcy spokojnie czekają w kolejkach aby oddać swój głos samostanowienia w dwóch prowincjach. Na kartce do glosowania jest do wyboru: tak lub nie na pytanie – „Czy aprobuję niepodległości Republiki Ludowej w Doniecku i w Ługańsku?”.

„Chcę być niezależny od wszystkich”, powiedział były pracownik fabryczny Nikolai Cherepin jak głosował „Tak” w mieście Mariupol w prowincji Doniecka.

„Jugosławia rozpadła się i teraz oni żyją lepiej” dodał.

Kijów odrzucił tzw „referendum” skierowane do 7 milionów Ukraińców ze wschodu z łącznie liczby 46 milionów mieszkańców, jako nielegalne i niekonstytucyjne.

Kraje zachodnie nie angażują się w to referendum ale są zainteresowane ich wynikiem, ponieważ to pokaże jakie jest poparcie w społeczeństwie o ile głosy te będą zliczone uczciwie?

Powszechnie uważa się, że może to zniweczyć plany na zbliżające się ogólnokrajowe wybory prezydenckie, które są zaplanowane na dzień 25 maja, jako kluczowe dla przywrócenia stabilności.

Prezydent Rosji Władimir Putin publicznie zdystansował się od niedzielnego głosowania – sugerując odwołanie lub przełożenie ich na inny termin, ale to zostało zignorowane przez rebeliantów.

Sondaż wydany w czwartek przez Pew Centrum Badań w Stanach Zjednoczonych uważa, że 70 procent Ukraińców na wschodzie chce pozostać w zjednoczonym kraju , podczas gdy około 18 % pragnie oderwania się od Ukrainy.

 

W artykule wykorzystano pewne informacje i dane z The Telegraph jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s