Joe Chal: – Młoda krew odmładza stare organizmy!

Brzmi to jak horror z węgierskich filmów o wampirach, ale naukowcy wykazali, że ekstrakt z młodej krwi może odwrócić proces starzenia.

Właśnie taki eksperyment przeprowadzono na myszach w laboratorium, ale już następny etap może obejmować badanie starszych ludzi.

Naukowcy uważają, że młoda krew może zawierać naturalne substancje chemiczne, które są zdolne cofnąć czas i odmłodzić starzenie się mózgu.

W eksperymencie tym użyto krew pochodzącą od trzy -miesięcznej myszy wstrzykując wielokrotnie 18 –miesięcznej /czyli pod koniec jej naturalnej długości życia.

„Terapia transferu młodej krwi” poprawiała wydajność starszych myszy w zadaniach pamięciowych i uczenia się.

Strukturalne, molekularne i funkcjonalne zmiany obserwowano również w ich mózgach .

W artykule opublikowanym w czasopiśmie”Medycyna naturalna”, zespół z USA prowadzony przez dr Tony Wyss – Coraya z Uniwersytetu w Stanford, zrelacjonowano to w ten sposób: ” Nasze dane wskazują, że dodanie starym myszom młodej krwi działa odmładzająco, poprawia neuroplastyczność /zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń mających na celu zreorganizowania się/,

Jak również polepsza funkcje poznawcze.

„Badania te mają jednak uzasadnione w wielu przypadkach aby można je było wdrażać u ludzi w wieku starczym i w związku z chorobami osób cierpiących na rożnego typu neurodegeneracje związane z wiekiem”.

Dowody zaobserwowano w postaci nowych połączeń tworzących się w hipokampie /element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć/ i wrażliwy na starzenie.

Dendryty – element neuronu, rozgałęziona (zazwyczaj) struktura, przenosząca sygnały otrzymywane z innych neuronów przez synapsy do ciała komórki, której jest częścią. Występuje w tkance nerwowej. Słowo wywodzi się z greckiego słowa „déndron”, czyli drzewo. Dendryty otrzymały taką nazwę, ponieważ przypominają gałęzie /również stały się bardziej gęste/

Starzejące się myszy, którym podano osiem iniekcji z młodej krwi przez trzy tygodnie poprawiły swoje wyniki w testach umysłowych – stan strachu i lokalizacji platformy ukrytej w labiryncie wodnym.

Druga wyznaczona grupa obejmowała osobniki starsze, którym podawano iniekcje z krwi od innych myszy starszych ale nie zaobserwowano jakichkolwiek pozytywnych rezultatów.

Co spowodowało te zmiany u starszych myszy jest nadal nieznane, ale wydaje się obejmować aktywację białka zwanego CREB w hipokampie, że bierze udział w regulacji pewnych genów.

 

W artykule tym wykorzystano informacje naukowe z czasopisma ”Medycyna naturalna”, jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s