Joe Chal: – Imigranci lepiej wykwalifikowani niż rodowici Niemcy!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Ponad 15,3 mln ludzi w Niemczech to imigranci, jak wynika z danych opublikowanych w tym tygodniu. Dodatkowe badanie jakie przeprowadzono w tym samym czasie wykazały również, że nowi imigranci są lepiej wykwalifikowani niż Niemcy i jest to zarazem ostrzeżenie, że kraj musi zrobić więcej, aby utrzymać ten stan i oprzeć się na nim.

Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego ( Destatis ) na podstawie spisu ludności z 2011, wykazały 19 % imigrantów, sklasyfikowanych jako wszystkich cudzoziemców, którzy przywędrowali do Niemiec po 1955 roku lub dzieci, które pochodzą z rodzin mieszanych w których co najmniej jeden z rodziców przybył do Niemiec po tej dacie.

Z tych 15,3 mln ludzi, 60 procent to naturalizowani obywatele Niemiec a pozostałe 40 procent to sklasyfikowani jako cudzoziemcy.

Spis pokazał także, że zdecydowana większość z nich mieszka prawie wyłącznie w zachodnich Niemczech i w Berlinie, natomiast w landach wschodnich – tylko 3,3 %.

Hamburg ma najwyższy odsetek osób ze środowisk migracyjnych ( 28 procent ) a następnie Badenia-Wirtembergia ( 26 procent ) i Berlin ( 24 proc.) Wydawałoby się, że Bawaria powinna mieć najwyższy wskaźnik a plasuje się na poziomie średniej krajowej z 19 %.

Badania wykazały, ze „nowi” byli także średnio o dziesięć lat młodsi, niż Niemcy ze średnia 35 lat w porównaniu do 45.

Wyższe kwalifikacje

Badanie jakie przeprowadzono w Instytucie na rzecz Ludności i Rozwoju w Berlinie wykazały również, że nowi imigranci byli lepiej wykwalifikowani niż rodzima ludność.

W szczególności , imigranci z południowych krajów europejskich dotkniętych kryzysem i ze wschodnioeuropejskich państw UE, którzy wypełnili lukę, jaka powstała w przemyśle, / Niemcy szczególnie cenią sobie pracowników wykwalifikowanych, inżynierów i mechaników zza Odry/.

Ale dyrektor instytutu Reiner Klingholz powiedział: „Obecny wysoki poziom imigracji najprawdopodobniej nie utrzyma się w perspektywie długoterminowej”.

Wielu imigrantów traktuje pobyt w Niemczech jako czasowy i gdy tylko sytuacja gospodarcza w ich krajach poprawi się wrócą do swoich rodzinnych krajów, powiedział Klingholz.

„Potrzebujemy ukierunkowanej i spójnej polityki integracyjnej, aby wzmocnić reputację Niemiec jako kraju atrakcyjnego dla imigracji”, powiedział.

Ale badania wykazały również, że dzieci tzw ( gastarbeiterów ), którzy przybyli do Niemiec po 1960 roku miały nadal słabe wyniki w szkole i trudniej się integrowały z rodowitymi Niemcami /chodzi tu o imigrantów z Turcji/.

Badania potwierdziły, że jest dużo do zrobienia i należy promować wczesną edukację i szkolenia nauczycieli do pracy z dziećmi z różnych środowisk.

W felietonie tym wykorzystano dane z Federalnego Urzędu Statystycznego, Instytutu na rzecz Ludności i Rozwoju w Berlinie jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s