Joe Chal: – Wieloryb na dachu samochodu!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Chiński rybak woził ogromnego rekina wielorybiego ulicami Xiangzhi w Chinach.

Chiński rybak, który złowił dość pokaźnych rozmiarów „super rybę” był tak podekscytowany i dumny tym trofeum z połowu, że przywiązał zdobycz do dachu swojego samochodu i woził ją, najpierw ulicami miasta a na koniec zawiózł ją na Rybny Market aby sprzedać tego olbrzyma, którym okazał się rekin wielorybi – prawdopodobnie nie zdając sobie sprawy, że jest to chroniony i stanowiący zagrożony wyginięciem gatunek ryby.

Transportowana przez miasto Xiangzhi w prowincji Fujian na tym pojeździe ryba wywołała ogromne poruszenie i zainteresowanie gapiów a znawców wprawiła w zaniepokojenie – o czym czytamy na Weibo /odpowiednik Twitter w Chinach/.

Przedstawiciel Związku Rybackiego w Chinach Cai Chengzhu powiedział, że najprawdopodobniej ryba ta widząc skupisko ryb w zagarnianej ale jeszcze nie wybieranej sieci dostała się do środka, aby jeść ryby, co potwierdza ogromna dziura w sieci.

„Uważa się, że gigantyczny stwór przerwał siec i został złapany wraz z innymi rybami”

Podczas wybierania sieci Rekin wielorybi usiłował uciec z sieci, ale dość męczące szarpanie się w tym „potrzasku” spowodowało jej śmierć, więc rybacy wzięli go do brzegu wraz z resztą ich zaciągu.

Rybacy podobno tłumaczyli się, że „W tym czasie udało nam się go uwolnić, niestety było już za późno,” powiedział jeden z nich.

Dodając „To było naprawdę niefortunne i my zrobiliśmy wszystko, aby uwolnić tą rybę, ale była już martwa i zrobiło nam się smutno i wstyd, że nie uratowaliśmy jej”.

Zapytani rybacy o to co dalej chcą zrobić z tym gigantem odpowiedzieli, że zamierzają sprzedać ogromnego rekina wielorybiego na rynku hurtowym w Xiangzhi za sumę nie mniejsza niż 3500 dolarów.

Mimo, że rekiny wielorybie w Chinach są gatunkami chronionymi i handlowanie nimi jest nielegalne, to bardzo łatwo można je kupić lub sprzedać, fakt, że był to martwy rekin może tylko zmienić stan rzeczy.

Zapytany kierownik tego marketu, który monitoruje tego typu transakcje odpowiedział, że „jaśli to była martwa ryba kiedy ją złapali to mogą ją sprzedać”.

Jeżdżę po całym świecie i spotykam wielu chińczyków, nie tylko w Chinach ale na każdym kontynencie i jeszcze nie spotkałem żadnego, który złapałby olbrzymią rybę, która mogłaby nakarmić pól wsi i starałby się ja puścić wolno tylko dlatego, ze jest to gatunek chroniony. Po drugie „Po co przywozili ją na halę targową, gdzie handluje się rybami i innymi stworami morskimi?”

 

W artykule tym wykorzystano notkę z Daily Telegraph jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo, Przygoda, Przyroda i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s