Joe Chal: – Poszukiwacz skarbów znalazł rzymskie kosztowności!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Niemieccy archeolodzy odzyskali skarb wartości ponad miliona euro w postaci złotej i srebrnej rzymskiej biżuterii od łowcy skarbów, który wykopał go nielegalnie w lesie.

Nienazwany poszukiwacz skarbów natknął się na znalezisko podczas przeszukiwania zalesionej okolicy w południowej Nadrenii-Palatynatu za pomocą wykrywacza metalu.

Trofea zawierają szereg przedmiotów w kształcie liści broszek ze złota, które uważa się, że stanowiły część dekoracji munduru czy ubioru wysokiej rangi osobnika, który niegdyś należał do bardzo ważnego rzymskiego władcy. Pochodzą one z okresu późnego antyku – w czasach upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Eksperci twierdzą, że odkrycie może być największym i najbardziej wspaniałym zbiorem późnych sztuk starożytności, który kiedykolwiek znaleziono w Niemczech. Obejmuje ono także solidny zestaw ze srebrną miską ozdobioną złotem i kamieniami szlachetnymi oraz zestaw złotych i srebrnych galwanicznie statuetek, które były częścią przenośnego ekwipunku dowódcy wojskowego.

„Właściciel był dobrze sytuowanym,” powiedział główny archeolog Axel von Berg, kiedy przedstawił znalezisko mediom we wtorek wieczorem.

Poszukiwacz skarbów początkowo utrzymywał fakt ten w tajemnicy. Uważa się, że sprzedał jego część na czarnym rynku, ale został zatrzymany przez władze, gdy zwróciło to ich uwagę.

„Złodziej – bo tak jest to określone w prawie niemieckim, nie chciał się przyznać do znaleziska sam – ale pod presją śledczych nie miał innego wyjścia”, powiedział Ulrich Himmelmann, szef oddziału państwowego organu archeologii.

Prokuratorzy w stanie zachodnich Niemiec badają obecnie sprawę i spróbuje odzyskać dalsze brakujące kawałki, powiedział von Berg, bez określania zarzutów co do nielegalnego poszukiwacza skarbów.

W wiekszości niemieckich landów, można użyć wykrywacza metali tylko na własności prywatnej, za zgodą właściciela. Przepisy zabraniają nawet wejścia do państwowego obszaru leśnego i jest to karalne naruszenie prawa federalnego. Niegdyś Niemcy zbierali w lesie grzyby ale dziś nie mogą legalnie nawet tam wejść”.

Eksperci twierdzą, że skarb pochodzi z Europy Wschodniej, zakopano lub pochowano razem ze zwłokami około 1500 lat temu w czasach, kiedy cała Europa była plądrowana i okradana w okresie rozpadającego się Imperium Rzymskiego.

W tym okresie panował wielki chaos, gdy barbarzyńcy grabili kosztowności nie tylko Rzymian ale rownież okradali siebie wzajemnie. Jest bardzo prawdopodobne, że jakiś władca Rzymu mógł schować skarb przed ucieka z obszaru, który był zagrożonym przez barbarzyńców i nigdy nie został odzyskany.

Archeolodzy twierdzą, że tysiące amatorów poszukiwaczy skarbów uzbrojonych w wykrywacze metalu i łopaty a nawet w ciężki sprzęt stanowią poważne zagrożenie dla historycznych artefaktów.

Często zdarza się, że wydobyte przedmioty uszkadza się lub niszczy, kiedy są wykopywane a potem próbuje się je sprzedać na czarnym rynku.

W wielu przypadkach znalezisko jest w brutalny sposó wyrywane z ziemi i w bardzo nieprofesjonalny sposób bezpowrotnie niszczone”, powiedział von Berg.Find

Minister kultury Nadrenii Palatynatu Doris Ahnen zapewniał, ze wkrótce pojawią się na specjalnej wystawie wszystkie przedmioty zarekwirowane nielegalnym posiadaczom.

W Nadrenii-Palatynacie poszukiwania z wykrywaczem metalu jest drobnym wykroczeniem, ale biorąc pod uwagę „znalezisko jako takie” jest to przestępstwo na mocy prawa własności. Nie władze decydują o znalezisku a właściciele gruntów ale ściganie prowadzi się tylko w przypadku handlowania nimi i kończy się to zwykle karami za paserstwo.

 

W artykule tym wykorzystano notkę podaną dla mediów w Nadrenii-Palatynacie oraz ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyroda i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s