Joe Chal: – Czy jest możliwy: DOBRY RZĄD?

Joe Chal vel Chalubowicz

Dobre zarządzanie to procesy podejmowania i wdrażania decyzji. To nie jest o podejmowaniu „poprawnych decyzji”, ale o możliwie najlepszym procesie wytwarzania tych decyzji.

Dobre procesy decyzyjne, a więc dobre rządy, mają wiele cech. Wszystkie mają pozytywny wpływ na różne aspekty polityki władz lokalnych, w tym: konsultacje, spotkania, jakość zarzadzania przez władze samorzadowe /włodarzy i radnych/ brak niejasnych sytuacji i dobre relacje z pracownikami administracji jak i ze zwykłymi „zjadaczami chleba”.

„Nie może tak się zdarzyć aby samorząd zignorował jakiekolwiek pismo czy uwagę skierowaną do siebie od członka danej społeczności – reakcja w formie pisma musi opuścić urząd w przepisowym czasie a odpowiedź musi być jasna i głeboko przemyslana tak aby wola tam zawarta przemawiala, ze byla to najlepsza decyzja jaką podjęto”.

Jakie są główne cechy dobrego zarządzania?

Odpowiedzialność jest podstawowym warunkiem dobrego zarządzania. Lokalny samorząd ma obowiązek zgłosić, wyjaśnić i być odpowiedzialny za skutki decyzji, jakie podjął w imieniu wspólnoty, którą reprezentuje.
Dobre zarządzanie musi byc klarowne!

Ludzie powinni być w stanie śledzić i zrozumieć proces podejmowania decyzji. Oznacza to, że będą mogli wyraźnie zobaczyć, jak i dlaczego została podjęta ta a nie inna decyzja – jakie informacje, porady i konsultacje rada rozważył, a które legislacyjny wymagania (jeśli takie były) rada przestrzegała.
Dobre zarządzanie to przestrzeganie prawa!

Oznacza to, że decyzje są zgodne z odpowiednimi przepisami prawa i są w kompetencji rady.
Dobre zarządzanie to szybkie reagowanie!

Samorząd powinien zawsze starać się służyć potrzebom całej społeczności podczas równoważenia interesów prowadząc je w odpowiednim czasie i w sposób bardzo wyczulony.
Dobre zarządzanie jest sprawiedliwe tylko wtedy jeśli są stworzone sprzyjające warunki do włączenia całego społeczeństwa.

Wspólnotowego na wyniki dobre samopoczucie od wszystkich swoich członków uczucie ich interesy zostały uwzględnione przez Radę w procesie decyzyjnym. Oznacza to, że wszystkie grupy, szczególnie w najbardziej zagrożonych, powinny mieć możliwość uczestniczenia w procesie.
Dobre zarządzanie jest efektywne i skuteczne

Samorząd powinien realizować decyzje obserwowac procesy ich wdrażania, reagować na wszystkie nieprawidłowości z wykorzystaniem dostępnych zasobów ludzi z zachowaniem terminowości, aby zapewnić jak najlepsze wyniki dla swego społeczeństwa.

„Czesto się zdarza, że samorzad nie liczy sie z opinią wspȯlnoty i podejmuje działania w całkowitym oderwaniu od niej i będzie to zgodne z prawem ale naruszy interes ogȯłu.

Jeśli samorząd kieruje się tylko w celu zabezpieczenia swoich działań pod kątem prawnym a nie szuka rozwiazan problemȯw srodowiska a potem sprawdza czy w decyzjach nie przekracza się legalnosci to takiego samorządu nie można zaliczyć do dobrego w pełnym słowa tego znaczeniu”. Organa administracji rządowej sprawują nadzȯr nad władzą samorządową tylko pod kątem legalności a jakakolwiek inna ingerencja spowoduje naruszenie samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, która podlega ochronie sądowej.

Dobre zarządzanie jest partycypacyjne

Każdy, ktorego dotyczą podejmowane decyzje musi mieć możliwość uczestniczenia w procesie podejmowania tych decyzji. To może zdarzyć się na kilka rȯżnych sposobów – członkom społeczności musi być podana informacja z wykorzystaniem mediȯw, zapytanie o opinię i wnioski, biorąc pod uwagę możliwość wydawania zaleceń, lub w niektórych przypadkach, być częścią rzeczywistego procesu decyzyjnego.

Ważne jest aby pamietać, że na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r z pȯźniejszymi zmianami Rada ma podejmować decyzje albo delegować uprawnienia decyzyjne do funkcjonariuszy lub specjalnych komitetów.

Od autora:

“Nie można przenieść na tych samych zasadach dobrego systemu rządzenie krajem do własnego domu, nawet gdyby społeczność była najszczęśliwsza na świecie – Joe Chal”.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s