Joe Chal: – Referendum w sprawie JOW!

Joe 1

Joe Chal vel Chalubowicz

Wczoraj t/j 3 lipca na wolnym powietrzu pod parasolami przy kawiarence Lesniczówka w Grudziądzu odbyło się ciekawe spotkanie mieszkańców z Lokalnym Komitetem Referendalnym na które przyszło kilkadziesiąt osób.

Miły prelegent z Brodnicy wyjasniał, na czym polegają różnice w ordynacji wyborczej – systemu wyborczego obowiazujązującego obecnie w Polsce w sprawie JOW /Jednoosobowe Okregi Wyborcze/, których zmiany już od kilku lat proponuje Pan Paweł Kukiz.

Systemy wyborcze JOW stosowane na świecie różnia się dość znacznie w różnych krajach i mogą być od pozornie prostych do bardzo skomplikowanych, ale to wcale nie oznacza, że jest tam możliwa manipulacja jak to się niestety zdarza w obecnym systemie wyborczym obowiązującym w Polsce.

Śmię twierdzić, że nie ma dwóch takich samych krajów, które stosowałyby ten sam system wyborczy. Nawet w tak pokrewnych cywilizacyjnie krajach, jak  Wielka Brytania i Australia /kraje Wspolnoty Brytyjskiej, Commenwealth/ można zaobserwować dość znaczne różnice w systemie elektoralnym.

Tak się akurat stało, że w 1996 roku startowałem do parlamentu australijskiego i musiałem przejść dość intensywne szkolenie na temat: konstytucji /australijskiej ordynacji wyborczej/, historii i etyki więc mam rozeznanie jak ten system tam działa i jest zsynchronizowany.

Tak sie nieszczęśliwie tocza losy naszej ojczyzny, poniewaz jeszcze kilka lat temu mozna bylo latwiej przeprowadzic referendum w sprawie zmian w ordynacji wyborczej, ale zniszczenia, jakie dokonaly polskie partie polityczne degradujac postac posla do roli „zlodzieja i oszusta”, ślepo wykonującego rozkazy szefa swojej organizacji, że pozbawiły prawie całkowicie zaufanie społeczeństwa do polityków.

Aby referendum w sprawie JOW mogło być brane pod uwagę musi do urn referendalnych pójść więcej niż 50% wszystkich uprawnionych do głosowania obywateli polskich, a to wydaje się w tej chwili prawie niemożliwe.

Dobrze, że Pan Pawel Kukiz podjął to nieco spoźnione, ale heroiczne wyzwanie.

Cieszy mnie również fakt, że w moim rodzinnym miescie Grudziądzu znalazła sie grupka zapaleńców zaangażowanych w ruch popierajacy to referendum.

Jeśli Pan Pawel Kukiz i lokalny ruch popierający go zechce skorzystać z mojego doświadczenia to chętnie pomogę a wszystkich niezdecydowanych zachęcam do wsparcia tego ambitnego projektu.

Dla przykładu pokazuję mapę na której pokazano kolorami systemy elekcyjne do parlamentów stosowane na świecie;

/Kolor niebieski/ Polska – system wyborczy metodą Jeffersona /D’Hondta/;                     /Kolor zbliżony i do czerwieni – JOW;

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s