Joe Chal: – „Polska polityka w Muzeum absurdu?”

Joe 1Joe Chal vel Chalubowicz

Od przezroczystej walizki dla nudystów do automatycznego dłubacza w nosie oraz wiele innych przedziwnych przedmiotów jest wystawionych na wystawie w  muzeum nonsensu w Austrii.

Jest tam ogromny zbiór genialnych i na pozór idiotycznych wynalazków, które są dowodem, że złe pomysły, gdyby ustawić w dobrym kierunku to mogłyby stać się genialnymi kreacjami.

Nazywany często Nonseum, czyli połączenia dwóch wyrazów Nonsens Muzeum – którego kustosze twierdzą, iz jest jedynym w swoim rodzaju na świecie – stworzonym dla miłośników absurdu.

Każdego roku tysiące ludzi z całego świata gromadzą się w niewielkiej miejscowości Herrnbaumgarten, zaszytej głeboko w północnym regionie winiarskim, w pobliżu granicy z Czechami, aby znaleźć się wśród komicznego i zabawnego świata nonsensu.

„Dotam, że są tam liczne grupy z tak odległych miejsc, jak Chiny czy Korea Południowa, ale najwazniejsze jest to, że wszystkie te przedmioty nazwane kalamburami nie trzeba tlumaczyć, ponieważ słowo to jest znane w najdalszych zakątkach świata.

Kalambur (z języka francuskiego) – zabawna gra słów o zbliżonym (paronomazja) bądź identycznym brzmieniu (homonim), lecz o różnych znaczeniach. Efekt powstaje dzięki przeprowadzanym przekształceniom wyrazów, m.in. usamodzielnieniu lub przestawieniu członów”.

Jednym z czterech współzałożycieli tego muzeum jest rzeźbiarz Fritz Gall a było to w 1994 roku.

To właśnie on wpadł na pomysł zorganizowania pierwszych w kraju targów nieudanych wynalazków w 1984 roku, który niespodziewanie okazał się wielkim sukcesem.

Miejscowość Herrnbaumgarten zamieszkuje około 970 mieszkańców, ale często opanowane jest przez wiele tysiecy turystów z całego świata, których chichot na widok nieudanych przedmiotów słychać daleko poza granicami.

Gall i jego przyjaciele zdali sobie sprawę, że odkryli unikalną niszę rynkową – wymyślanie pozornie bezsensownych wynalazków, którymi zarządzają służyć ma jednemu celowi, aby wywołać uśmiech na twarzach ludzi, oraz aby co niektórzy ruszyli swoim własnym mózgiem, choć na chwilę.

Pięciu artystów stworzyło stowarzyszenie non-profit / muzeum/, która przygotowuje się w tej chwili na kolejną dekadę serię „absurdalnych” wydarzeń, takich jak: 24-godzinny wyścig ślimaków, festiwal strachy na wróble, czy karykatur europejskich politykow – jako nieudane projekty.

Z każdym rokiem, ich zbior dziwnych wynalazków wzrosta i dlatego też postanowili w końcu zjednoczyć wszystkie te „głupie pomysły” pod jednym dachem.

Dziś setki „dzieł sztuki” rozmieszczone są na trzech dużych salach muzealnych, powiększanych systematycznie o nowe elementy dodawane przez założycieli.

Są to dla przykładu: talerz do zupy z korkiem spustowym od umywalki, który pozwala dyskretnie spuścić jedzenie, kiedy masz już dość i nie widzi tego kucharz.

Muzeum absurdu

Szkoda, że jako dziecko nie miałem takiego talerza na koloniach organizowanych przez PSS Społem, gdzie karmiono nas codziennie mleczną z ryżem.

Kolejną atrakcją jest „jedyny na świecie zbiór sławnych dziurek”, ukryte wewnątrz małe kwadraty z przezroczystymi pokrywkami.

„Jest tam rownież trzeci od góry guzik z kamizelki wysokiego rangą oficera wojsk napoleońskich ” wyjaśnil z powagą oprowadzajacy.

Po chwili wskazał na jedno puste pudełko mowiąc, że tam była podobna kamizelka noszona przez ministra spraw zagranicznych Austrii podczas podpisywania traktatu republiki niepodległości (w 1955 roku).

W zbiorach jest również karabin z lufa zagiętą do tyłu tak, że lufa skierowana jest w strzelającego – „prawdopodobnie podobnej broni użył wojskowy prokurator z Poznania /pułkownik/, ktory chciał sobie palnąć w łeb a trafił w żyrandol”.

Od autora

Cały ten zbiór ma jednak w sobie jakąś ukrytą filozofie wziętą z życia i polecałbym, aby odwiedzili to muzeum polscy politycy i przekonali się, że nie należy wymyślać i powielać głupot, bo one już dawno zostały wymyślone i są nikomu niepotrzebne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s