Joe Chal: – Koszt bezrobocia w gospodarce!

Joe 10

Joe Chal vel Chalubowicz

„Kilka dni temu byłem w grudziądzkim ratuszu na specjalnie zwołanym zebraniu radnych oraz mieszkańców z młodymi ekspertami z Poznania dotyczące strategii rozwoju naszego miasta.

Moja opinia jest taka, że nic z tego nie wyjdzie i póki władza samorządowa nie zrozumie pewnych prawd i nie zostanie przez społeczeństwo zmuszona do tego to – Grudziądz pozostanie w dołku tak jak już to trwa od dziesięcioleci.


Mam swoją opinię na ten temat, którą prezentuję poniżej.


Walka z bezrobociem powinna być priorytetem, nawet za cenę zaniechania innych projektów” JC.

Bezrobocie jest powszechnie uznawane jako coś złego, ale ekonomiści i naukowcy przekonują argumentami, że istnieje pewien naturalny poziom bezrobocia, który nie może być przekroczony i kształtuje się on na poziomie 3.5 – 5 %.

Bezrobocie nakłada znaczne koszty na jednostki, społeczeństwa i kraj.

Co gorsza, większość kosztów związanych z bezrobotnymi musi być pokryta z tego funduszu, który wypracowali ci co jeszcze mają pracę. Drugie zło to – bezrobotni ciągną gospodarkę do dołu zamiast napełniać budżety lokalne czy krajowe.

Koszty jednostkowe

Koszty bezrobocia dla jednostki nie jest tak trudny do wyobrażenia. Kiedy człowiek traci swoją pracę zawsze ma to bezpośredni wpływ na standard życia tej osoby i jego rodziny.

Nawet dla tych, którzy kwalifikują się do zasiłku dla bezrobotnych i innych form pomocy rządowych (np pomocy żywnościowej), często jest tak, że te koszty wynoszą 50% lub więcej ich regularnych dochodów, kiedy mieli jeszcze pracę.

Oznacza to, że ci ludzie nic nie robią a zużywają dość znaczne środki finansowe. Konsekwencją tego jest to, że ich środki zgromadzone na przyszłą emeryturę będą znacznie mniejsze.

Długotrwałe bezrobocie może prowadzić do erozji umiejętności, po prostu jest to marnowanie przydatnych talentów.

W tym samym czasie, doświadczeni bezrobociem (bezpośrednio lub pośrednio) nie mogą niczego zmienić, aby właściwie zaplanować swoją przyszłość.

Długotrwałe bezrobocie może prowadzić do większego sceptycyzmu i pesymizmu a ciągłe kształcenie czy przeszkalanie ich może prowadzić do zniechęcenia.

Brak dochodów w rodzinach bezrobotnych może prowadzić do tego, że nie będą mogli oni właściwie edukować swoich dzieci i pozbawią w przyszłości gospodarkę wartościowych fachowców.

Przykład

W bardzo wielu rodzinach tak jest, że jeśli ojciec był piekarzem to najprawdopodobniej jego syn będzie piekł chleb a jeżeli ojciec przestanie piec chleb bo zostanie bezrobotnym to jego syn nie zostanie piekarzem

Ostatni, ale równie ważny koszt jaki ponosi społeczeństwo to zdrowie psychiczne bezrobotnego i jego rodziny.

Badania wykazały, że długotrwałe bezrobocie szkodzi zdrowiu psychicznemu i może pogorszyć stan zdrowia fizycznego co niewątpliwie wpływa na koszty leczenia jakie musi ponieść całe społeczeństwo.

Społeczne koszty bezrobocia są trudne do obliczenia, ale są one ogromne.

Gdy bezrobocie staje się powszechnym problemem rządy często zapominają o bezrobotnych i szukają imigrantów jako taniej siły roboczej aby załatać dziurę gospodarczą, która powstała w ich kraju co prowadzić może do kompletnego załamania gospodarczego i niezadowolenia społecznego.

Tylko bogate kraje mogą sobie na to pozwolić, ponieważ imigranci dadzą jakieś efekty dopiero po wielu latach.

Polska nie ma doświadczenia w wykorzystaniu imigrantów a eksperymentowanie może się źle skończyć. Lepiej byłoby opracować ambitny plan i za wszelką cenę wykorzystać lokalny zasób rąk ludzkich rozwiązując problem z bezrobociem i powodując powrót około 2 mln Polaków, którzy zdobyli na zachodzie wielkie doświadczenie biznesowe i zapewne zapełniliby polskie konta dość znacznymi zasobami finansowymi.

Śmiem twierdzić, że walka o zmniejszenie bezrobocia szybko da wymierne efekty ekonomiczne i spowoduje, że cała gospodarka nabierze automatycznego przyspieszenia.

Jeśli powstaną nowe miejsca pracy i bezrobocie spadnie /nie 7 ani nawet nie 6 % / a poniżej 5 % to:

– zniknie większość kosztów wyszczególnionych powyżej;

– średnia warstwa społeczeństwa /ta zaniedbana najbardziej/ zacznie się bogacić, wydając więcej swoich pieniędzy w lokalnych sklepach i usługach czym nakręci całą rzeszę małych i średnich biznesów i spowoduje napływ gotówki do budżetu samorządowego;

– poprawi się zaufanie społeczne do radnych i rajców;

– w zadowolonym społeczeństwie zwykle wzrasta przyrost naturalny, który jest bardzo ważnym elementem przyszłości każdego społeczeństwa.

Również bardzo ważnym jest budowanie i cały czas podnoszenie prestiżu miasta czy gminy w ten sposób utrzyma się zaufanie obcego kapitału do inwestowania w tym rejonie.

Prestiż miasta można dodatkowo osiągnąć poprzez ambitne plany i ich realizację np: budowy państwowej wyższej uczelni z prawdziwego zdarzenia /podejrzewam, że kadry doktorów /Dr czy PhD/ zawsze się znajdą w miastach o populacji około 100 tys.mieszkańców.

„Dodam, że najsłynniejsze uniwersytety świata jak Oxford to miasteczka o populacji 150 tys mieszkańców”.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s