Joe Chal: – Ostra polemika w Izraelu przed ponownym wydaniem „Mein Kampf” !

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

To, że zbliżająca się ponowna publikacja książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf” wywołuje dyskusje w Niemczech jest czymś zrozumiałym, ale wiadomość o tym fakcie doprowadza Żydów mieszkających w Izraelu do białej gorączki, gdzie pamięć o Holokauście jest głęboko zakorzeniona w społeczeństwie a książka pozostaje tam wciąż tematem tabu.

Foto: Książka Adolfa Hitlera „Mein Kampf” (J.Ch);

Hitler jako skrajny antysemita prawdopodobnie pisał swoje dzieło siedząc  w  więzieniu na początku 1920 roku a 1-go stycznia 2016 roku książka ta traci prawa autorskie w Niemczech i będzie pierwszym po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, wydaniem, które ukaże się wkrótce  z dodatkowymi adnotacjami.

Do dnia 1-go stycznia 2016 roku prawa autorskie należały  do landu Bawarii od momentu zakończenia II wojny światowej. W tej chwili prawa te stały się publiczne.

Spodziewa się, że wznowione wydanie tej książki w wielu krajach wywoła ostrą debatę nad tym, jak powinno się interpretować jedną z najbardziej kontrowersyjnych książek w historii.

W Izraelu książka Mein Kampf  „Moja walka” – niby nie jest obwarowana żadnymi przepisami czy prawem, jeśli chodzi o pojedyncze egzemplarze, ale każda publikacja jej na dużą skalę jest zabroniona,zgodnie z dyrektywą ministerstwa kultury izraelskiej.

Nawet gdyby nie było żadnych ograniczeń co to tego wydania, to pozostawi ona /jak twierdzą wydawcy/ wielki niesmak w kraju w którym piętno Holokaustu odbiło się szczególnie na społeczeństwie a pisane myśli Adolfa Hitlera na pewno to spotęgują.

Trzeba pamiętać, że w Izraelu mieszka, jeszcze ponad 180 tys ocalałych z Holokaustu.

Najprawdopodobniej dystrybutorzy i księgarze w Izraelu nie będą chcieli tej książki sprzedawać?

W wielu krajach na Bliskim Wschodzie i krajach arabskich książka ta stała sie bestselerem i jest masowo sprzedawana jak „ciepłe bułki”. Można ją również znaleźć w Internecie a Żydzi z Izraela mogą ją bez problemu ściągnąć i tak też niektórzy z nich zrobią.

Książka  ta jest również dostępna w wersji skróconej w języku hebrajskim w izraelskich uniwersytetach sprowadzonych tam dla celów edukacyjnych .

Moim zdaniem jest bardzo ważne dla wszystkich ludzi, aby poznali i mogli zapobiec w przyszłości podobnym zdarzeniom, czytając to co (nazistowskie) i to co ich przywódca mówił i miał na myśli.

Co prawda w instytutach badawczych i uczelniach wyższych w Jerozolimie znajdują się kopie oryginału Mein Kampf, ale są to wersje niedbale skrócone i zawierające 720 stron.

 

Ekspert w dziedzinie tekstów Holokaustu Meir Litvak powiedział , że książka „Mein Kampf” jest tabu w Izraelu wpisana na listę pism antysemickich.

Dziwi mnie bardzo, że Mein Kampf jest tak mocno napiętnowaną książką w Izraelu a inne dzieło uznane powszechnie jako najbardziej antysemickie „Protokoły mędrców Syjonu” napisane przez Matwieja Gołowinskiego, rosyjskiego współpracownika cesarza Mikołaja II w których są opisane fakty uzyskania dominacji żydowskiej na świecie a którymi rzekomo inspirował się Adolf Hitler w napisaniu swego dzieła – szeroko dostępne w całym Izraelu?

Nowe wydanie, które ma się ukazać w najbliższych dniach zawiera 3 i pół tysiąca objaśnień i adnotacji, ale oficjalnie książka ta pozostanie zakazana, chyba, że zostanie użyta dla celów naukowych.

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez niemieckie media jak i ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s