Joe Chal: – Europejskie kraje potępiają egzekucję w Arabii Saudyjskiej!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

W niedzielę Niemcy, Francja i jeszcze kilka innych krajów potępiły wykonanie wyroku  na 47 więźniach  w tym szyickiego duchownego w Arabii Saudyjskiej i wyrażono obawy, że wzrośnie napięcie na Bliskim Wschodzie po zamieszkach w zdominowanym przez szyitów Iranie.

SAUDI-UN/

Foto: Khaama Press (KP)

Kraje europejskie wyraziły „głębokie ubolewanie z powodu  wykonania w sobotę wyroku pozbawiającego życia 47 więźniów w tym szyickiego przywódcy religijnego przez Arabię Saudyjską” Wysłano wiele pisemnych protestów, wzywających przywódców arabskich, aby „zrobić wszystko w celu uniknięcia zaostrzających się napięć sekciarskich i religijnych.”

We francuskim oświadczeniu czytamy, że „Francja sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich miejscach i okolicznościach, gdziekolwiek one by zaistniały”.

Niemcy wydały podobne oświadczenie i wsparły Paryż.

„Kara śmierci jest czymś nieludzkim i nie należy jej stosować w ​​żadnych okolicznościach”, powiedział rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych do dziennikarzy.

„Wykonanie egzekucji na  Nimr Baqr al-Nimr potwierdza tylko nasze obawy dotyczące rosnącego napięcia  w tym regionie,” powiedział.

Jednym ze straconych był tylko kierowcą uczestniczącym przypadkowo w tym proteście antyrządowym w Arabii Saudyjskiej w 2011 roku.

Jego skazanie wraz z innymi szyickimi działaczami i sunnitami oskarżonymi o udział w atakach Al-Kaidy, wywołało demonstracje w Iranie, Iraku i Bahrajnie, a także wśród szyitów w bogatej w ropę naftową wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej.

W Teheranie, wściekłe masy protestujących przepuściły atak na ambasadę saudyjską zaraz po jej opuszczeniu przez wszystkich dyplomatów tej placówki. Ambasada została zdemolowana i splądrowana.

Od autora

„Mam pewne obawy, że „sprowokowanej” sytuacji jaka od pewnego czasu rozwija się w tym regionie nikt nie jest w stanie zatrzymać”.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Prawo, Religia, tragedia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s