Joe Chal: – Czy Niemcy nałożą embargo na dostawy broni do Arabii Saudyjskiej?

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

W poniedziałek w Berlinie niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel ostrzegł Arabię ​​Saudyjską, ze rząd Angeli Merkel może zrewidować kontrakt i wstrzymać dostawy wojskowe broni do tego  bogatego w ropę kraju w którym dwa dni wcześniej dokonano masowych egzekucji więźniów.

Berlin w swoim oświadczeniu wezwał Arabię ​​Saudyjską i Iran, aby te kraje przywróciły stosunki dyplomatyczne po tym jak 47 osób zostało straconych, w tym szyicki duchowny co wywołało ataki na ambasady saudyjskie głównie w szyickim Iranie doprowadzając do zerwania oficjalnych stosunków między tymi regionalnymi mocarstwami.

Sigmar G, który jest także ministrem gospodarki Niemiec, powiedział: „Musimy przyjrzeć się temu kontraktowi bliżej, czy w przyszłości nie powinniśmy przyjąć bardziej krytycznego stanowiska wobec dostaw militarnych dla celów obronnych, które właśnie z tych powodów sprzedawane były do Arabii Saudyjskiej”.

Minister dodał „Okazuje się teraz, że mieliśmy rację, nie dostarczając czołgów i karabinów szturmowych G36 do Arabii Saudyjskiej”.

Foto: Uzbrojeni żołnierze w karabiny szturmowe G 36;

Co prawda Niemcy wstrzymały sprzedaż karabinu szturmowego  Heckler & Koch G36 i innych ofensywnych broni wojskowej do Arabii Saudyjskiej, ale w dalszym ciągu wysyłają tam sprzęt wojskowy o wielomilionowej wartości tzw wojskowy sprzęt obronny.

W ubiegłym roku eksport do tego kraju obejmował:  łodzie patrolowe, pojazdy terenowe, wszystkie anteny komunikacyjne, urządzenia do tankowania paliwa, drony i części do samolotów bojowych jak również pojazdów opancerzonych.

Rzecznik ministerstwa gospodarki wcześniej powiedział, że to są „następstwa zmian” w Arabii Saudyjskiej, i że będą miały wpływ na przyszłość eksportu sprzętu militarnego w celach obronnych  do tego kraju.

Steffen Seibert  – rzecznik kanclerz Angeli Merkel wezwał w jej imieniu Arabię Saudyjską i Iran ” aby użyły wszystkich dostępnych środków w celu poprawienia swoich stosunków dyplomatycznych”.

Dodając zarazem, że związek Saudyjko-Irański jest ” bardzo ważnym fundamentem dla rozwiązania kryzysu w Syrii i Jemenie oraz dla stabilności całego regionu”.

Opozycyjna partia Zielonych i lewe skrzydło Niemiec zażądali, aby rząd wstrzymał wszystkie dostawy uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej. Obrót finansowy w 2014 już osiągnął 209 mln euro / jest to ostatni pełny rok udostępnionych danych.

Zapytany Seibert „Czy Niemcy planowali nałożyć sankcje na Arabię ​​Saudyjską?” podkreślił, że jest w interesie Niemiec, aby prowadzić dialog z Arabii Saudyjskiej „ Jesteśmy zobowiązani do konstruktywnej relacji z Rijadem”.

Natomiast francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius wezwał do „de-eskalacji napięcia” między Rijadem i Teheranem. powiedział rzecznik tego rządu, podkreślając, że prezydent Iranu Hasan Rouhani planuje odwiedzić Paryż w najbliższych tygodniach.

Stosunki między rządami sunnickiej Arabii Saudyjskiej i zdominowanym przez szyitów Iranem nie są czymś nowym i nagłym a napięcie trwa od dziesięcioleci.

Te dwa bogate w ropę kraje są również podzielone przez  wojnie toczona już od prawie pięciu lat w Syrii, gdzie Iran wspiera reżim Asada a w konflikcie w Jemenie Arabia jako lider koalicji walczy z szyickimi rebeliantami.

Od autora

Jest bardzo prawdopodobne, że Niemcy nie nałożą embarga na dostawy broni do Arabii Saudyjskiej a gorąca debata jaka się obecnie toczy w Bundestagu zostanie przebita interesem jaki tam mają kraje zachodnie.

W artykule tym wykorzystano europejskie przekazy medialne jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Prawo, Religia, tragedia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s