Joe Chal: – Kurdowie sprzedają niemiecką broń na czarnym rynku!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Niemcy dostarczają broń kurdyjskim bojownikom z północnego Iraku a potem ona trafia na czarny rynek i można ją kupić praktycznie w każdym kraju arabskim.

Karabiny maszynowe i pistolety dostarczone przez niemieckie Ministerstwo Obrony dla bojowników kurdyjskich w północnym Iraku są sprzedawane gdzie się da , podało niemieckie radio i TV NDR (Niemiecka Stacja nadawcza Północ).

Od 2014 roku Niemcy, kiedy  zaczęli dostarczać broń dla Peszmergów – nazwa kurdyjskich  bojowników walczących w partyzantce i powstaniach o niepodległość Kurdystanu, autonomicznego regionu kurdyjskiego w północnym Iraku – decyzja była bardzo kontrowersyjna.

Niemiecki rząd jednak podaje, że nie wysyłał nigdy broni do aktywnej strefy wojny

Krytycy twierdzili jednak, że Bundeswehra (niemiecka armia) straciła wszelką kontrolę nad tym, co po dostarczeniu jej się z nią dzieje i do kogo trafia.

Przeprowadzone dochodzenie przez reporterów stacji NDR pokazuje, że te obawy były uzasadnione.

Na targowiskach z bronią poza stolicą Erbil w drugim co do wielkości mieście Sulaimaniya każdy może kupić karabiny i pistolety będące na uzbrojeniu Bundeswehry.

Foto: Kurdowie wybierający broń dla siebie na zwykłym targowisku;

Każda broń, która jest na wyposażeniu armii niemieckiej jest specjalnie oznakowana a na tej sprzedawanej na „pchlim targu” były wyraźne litery seryjne „HK” oznaczające produkcję wykonaną przez niemieckiego producenta broni Hecklera & Kocha a „Bw” oznacza, że zamówienie to było realizowane z przeznaczeniem dla Bundeswehry. Wszystkie te oznaczenia wskazują na to że broń dostarczana przez Niemcy została dokonana w ciągu ostatnich 18 miesięcy – wynika to z zamówień armii u producenta, jak podaje reporter.

Z relacji jednego byłego bojownika Peszmergów z którym przeprowadził wywiad dziennikarz TV wynika, że cena jaką płacono Niemcom np: za używany karabin G36 (karabin szturmowy Bundeswehry) to średnio 3690 euro, ale ta cena w ostatnich miesiącach poszła znacznie na dół, ponieważ tego karabinu jest zbyt wiele na rynku.

W różnych miejscach poza stolicą Erbil można kupić G36 w średniej cenie około nieco poniżej 1500 euro.

W 2015 roku Bundeswehra sprzedała 12.000 karabinów – G3, 8000 – G36, i 8000 pistoletów P1  Peszmergom. Jednak Ministerstwo Obrony przyznało, że nie posiada informacji, które jednostki walczące otrzymały broń.

Były żołnierz Bundeswehry powiedział przed kamerami, że wiedział o tych niemieckich transakcjach bronią i że zna około 100 kolegów po fachu, którzy sprzedawali broń i szybko zmywali się ze strefy wojny.

On sam wyjaśnił, że uciekł do Niemiec po sprzedaży na własną rękę AK 47 dla pokrycia swoich kosztów, ponieważ nie otrzymał wynagrodzenia za prawie pół roku, po tym jak kasy rządu kurdyjskiego zostały opróżnione wydatkami na walkę z ISIS i załamaniu się cen ropy naftowej.

Partia Lewicy, która silnie przeciwstawia się wszelkiego rodzaju handlem bronią dla Peszmergów w dyskusji w parlamencie krajowym, wezwała do natychmiastowego wstrzymania dalszych dostaw broni.

„Dostawy broni dla Peszmergów są dotowane i mogą być finansowane ze środków europejskich”, powiedział przedstawiciel lewicy Jan van Aken.

Rząd niemiecki oskarżył władze kurdyjskie za brak właściwego nadzoru nad dostawami niemieckiej broni a którzy podjęli zobowiązania, że będą używać jej zgodnie z międzynarodowym prawem.

Niedawno minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział, że Niemcy są zadowolone za swój wkład w wsparciu Peszmergów, którzy swoimi działaniami bojowymi odzyskali terytorium w północnym Iraku z rak ISIS.

W artykule tym wykorzystano fragmenty programu radiowego nadanego przez niemieckie radio NDR, ale w znacznym stopniu ze źródeł własnych.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Prawo, tragedia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s