Joe Chal: – Czy geny są odpowiedzialne za to kim zostaniesz – „patriotą lub zdrajcą”?

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Czyżby geny były odpowiedzialne za to kim będziesz w przyszłości.? Może zostaniesz: szpiegiem, zdrajcą, donosicielem lub naukowcem a jeżeli żadnym z nich to zapewne będziesz zwykłym zjadaczem chleba?

Daniel Craig – brytyjski aktor, znany z roli w filmie James Bond ( Joe Chal – autor portretu wykonanego technika kredki i akwareli)

Okazuje się, że nie każdy może zostać szpiegiem a o tym „czy tak będzie” decydują indywidualne przesłanki genetyczne każdego z nas.

Już od dawna agencje wywiadowcze wiedziały kto jest dobrym materiałem na donosiciela i bez żadnego ryzyka z nich właśnie budowano sieć inwigilacji.

Zdarzały się też przypadki, że osoby niepodatne na prace dla obcego wywiadu, ale ważne ze strategicznego punktu widzenia zmuszano szantażem w celu wydobycia z nich informacji.

Ludzi pod jakimkolwiek naciskiem nie należy zaliczać do kategorii szpiegów, ponieważ aby nim zostać trzeba to rodzić z własnej i nie przymuszonej woli, niekoniecznie za pieniądze.

Osoby które przekazywały ważne informacje wrogowi nawet pod wpływem szantażu z reguły są pociągane do odpowiedzialności przy możliwości uwzględnienia okoliczności łagodzących.

Cechy charakteru określone genetycznie?

Badanie sugeruje, że geny stanowią klucz w określeniu charakteru każdego człowieka,

Nowe badania wykazały, że geny odgrywają większą rolę (niż wcześniej sądzono) w kształtowaniu cech charakteru – takich jak: samokontrola, decyzyjność i towarzyskość.

Przebadano ponad 800 bliźniaków i stwierdzono, że genetyka miała znacznie większy wpływ na kształtowanie ich kluczowych cech niż środowiska domowe i otoczenie.

Psycholodzy z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy przeprowadzili te badania, twierdzą, że genetyczne cechy mogą okazać się kluczem do tego, jaki dana osoba odniesie sukces w życiu.

Badanie bliźniąt w USA – w większości w 50 roku życia  i starszym zadano serię pytań, aby sprawdzić, jak postrzegali siebie i innych. Pytania brzmiały „Czy jesteś pod wpływem ludzi o mocnych poglądach?” i „Czy jesteś rozczarowany ze swoich osiągnięć w życiu?”.

Następnie wyniki te były mierzone zgodnie ze skalą Ryff(a) „psychiczne samopoczucie”, która ocenia i normalizuje te cechy.

http://www.positivepsychology.org/resources/questionnaires-researchers/psychological-well-being-scales

Śledząc ich odpowiedzi, zespół badawczy stwierdził, że bliźnięta jednojajowe – których DNA (przypuszczalnie)  są dokładnie takie same – dwukrotnie częściej dzielili cechy w porównaniu z nie-identycznymi bliźniakami.

Psychologowie twierdzą, że wyniki są istotne, ponieważ im silniejsze są powiązania genetyczne, tym bardziej prawdopodobne jest to, że te cechy charakteru są przekazywane na następne pokolenie.

Profesor Timothy Bates, z Uniwersytetu w Edynburgu wydział filozofii, psychologii i językoznawstwa, powiedział, że wpływ genetyczny był najsilniejszy u osób z poczuciem samokontroli.

Naukowcy odkryli, że geny mają wpływ na poczucie celu danej osoby w jaki sposób się oni dostosowują do innych ludzi i ich zdolność do dalszego uczenia się i rozwijania.

Profesor Bates dodał: „Od czasów starożytnych Greków ludzie debatowali nad naturą dobrego życia i charakteru (cnotliwości). Dlaczego niektórzy ludzie radzą sobie ze swoim życiem, mają dobre relacje i współpracują, aby osiągnąć swoje cele, podczas gdy inni nie robią tego.

Wcześniej rola rodziny i środowiska wokół domu często dominowały ideami ludzi o tym, co wpływało na samopoczucie psychiczne. Wpływ ten był znaczny, ale ważniejsze znaczenie i mocniejsze wpływy pochodził z genetyki. ”

Testy i prace naukowe, które opierały się na wcześniejszych badaniach, wykazały, że szczęście ma swoją podstawę w genach, ale o tym można przeczytać w internetowym wydaniu Journal of Personality (Pismo o Osobowości).

Link

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jopy.2016.84.issue-1/issuetoc

Czy każdy człowiek może zostać szpiegiem, zdrajcą czy kapusiem?

Odpowiadam zdecydowanie, że – nie każdy!

To geny, które przekazali nam nasi rodzice zdecydują jak się zachowamy w danej chwili.

Jeden człowiek jest bardziej podatny na zdrady, drugi nie zdradzi chyba, że ma do tego okazję, ale są tacy, którzy nigdy nikogo nie zdradzą nawet gdyby mieli zapłacić za swe cnoty cenę najwyższą.

Jeśli ktoś zdecydował się służyć swojej Ojczyźnie to bez względu na to jakie ona przechodzi koleje losu nie może zdradzić jej służąc wrogom, bo w ten sposób zadaje cios swojej własnej matce.

Jeśli ktoś jest szpiegiem i zdradza swój kraj to jest nic innego jak przyczynianie się do zabijania własnej Ojczyzny. Jeśli jakikolwiek żołnierz (oficer) chce walczyć z reżimem panującym w jego kraju powinien najpierw zrezygnować ze służby i dopiero potem walczyć o lepsze jutro politycznymi a nawet militarnymi metodami, ale nie poprzez szukanie kontaktu z obcym wywiadem, bo oni tego nie docenią i nie naprawią niczego a jeszcze bardziej zniewolą –Targowica.

Z całego mojego wywodu jasno wynika, że „profesor” Bartoszewski nie miał podstaw, aby w niemieckich mediach szkalować Polaków nazywając nas „polskie świnie, ochrzczony motłoch, bydło, donosiciele”. Jeżeli już to on sam pełnił taką rolę, ponieważ „wysłany do Oświęcimia najprawdopodobniej miał za zadanie obserwować rotmistrza Pileckiego”.

W felietonie tym wykorzystałem wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Edynburgu jak i źródła własne

https://www.theguardian.com/science/2015/mar/19/do-your-genes-determine-your-entire-life

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka, Prawo, Zdrowie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s