Joe Chal: – Szwecja będzie odsyłać podejrzanych o terroryzm do Niemiec!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

W maju szwedzka policja aresztowała na międzynarodowym lotnisku Arlanda w Sztokholmie podejrzanego o terroryzm obywatela tureckiego. Osoba ta oczekuje w wiezieniu i niebawem zostanie wydalona na zasadzie ekstradycji do Niemiec.

23-letni mężczyzna jest oskarżony o rekrutacje do organizacji terrorystycznych, jak również za to, że podróżował do Iraku w celu przyłączenia się do kurdyjskiej grupy ekstremistycznej PKK, która widnieje na liście Unii Europejskiej jako organizacja terrorystyczna. Sąd rejonowy w Attunda w pobliżu Sztokholmu, podjął decyzję o jego ekstradycji do Niemiec, gdzie jest on poszukiwany za zbrodnie.

Niemcy wydały europejski list gończy na podstawie którego podejrzany został zatrzymany podczas kontroli paszportowej.

Aresztowany jest oskarżonym o dokonanie dwóch przestępstw terrorystycznych. Zarzuca się jemu nakłanianie kobiety aby wstąpiła do PKK a gdy ta się zgodziła to została  umieszczona w zorganizowanym przez tą grupę obozie szkoleniowym dla terrorystów. Kobiecie tej powierzono obowiązki wartownika na pierwszej linii frontu w północnym Iraku.

„PKK – oficjalnie Kurdyjska Partia Pracy, ale nieoficjalnie jest uznana jako Międzynarodowa Organizacja Terrorystyczna!”

23-latek jest również oskarżonym o „przygotowanie do poważnego zbrojnego przewrotu” i w tym celu wyruszył do Iraku w aby dołączyć do swojej grupy PKK. W momencie aresztowania powiedział szwedzkim władzom, że mieszka we Francji i że postawione mu zarzuty są motywowane politycznie, bo „Niemcy współpracują z Turcją”.

„Podejrzany zaprzeczył jakoby uczestniczył w dokonaniu jakiejkolwiek zbrodni a szwedzki organ ścigania dopatrzył się, że w europejskim liście gończym istnieje szereg formalnych uchybień i to oznacza, że nie jest możliwe, aby użyć go jako podstawy do decyzji sądu rejonowego w celu skazania. Będziemy się odwoływać „, powiedział jego adwokat Thomas Olsson.

Foto: Lotnisko w Arlanda;

Ten przypadek nie jest jedynym jaki zaistniał w tym kraju i dotyczy dwóch podobnych zatrzymań na lotnisku Arlanda w ostatnich miesiącach. 35-letni mężczyzna został oskarżony o to, że jest członkiem PKK i został zatrzymany w połowie kwietnia, ponieważ jego nazwisko zostało umieszczone na międzynarodowej liście nakazu aresztowań. W innym przypadku w tym samym miesiącu 25-latek został również aresztowany na lotnisku w związku z podejrzeniem o naruszenie nowej szwedzkiej ustawy antyterrorystycznej zabraniającej pod groźba kary więzienia podróży w celu przyłączenia się do grupy terrorystycznej.

Ustawodawstwo antyterrorystyczne, który zostało przegłosowane przez parlament szwedzki w marcu tego roku wyjaśnia, że osoby podejrzane, które mają zamiar podróżować do innego kraju w celu przeszkolenia terrorystycznego lub chcą dokonać terrorystycznego czynu mogą zostać skazani do dwóch lat więzienia.

W przepisach tych określono również, że ci, którzy finansują grupę terrorystów mogą być skazani na dwa lata za kratkami, albo do sześciu lat, jeżeli przestępstwo to jest recydywą.

W artykule tym wykorzystano szwedzkie doniesienia medialne jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Prawo, Religia, tragedia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s